Dwa bieliki uratowane

30-11-2012

W środę 28 listopada leśniczy leśnictwa Zabiała (powiat Lubaczowski) znalazł dwa potężne bieliki w stanie skrajnego wycieńczenia. Szybka interwencja podjęta przez leśników umożliwiła udzielenie fachowej pomocy medycznej w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych „Ada” dr. Andrzeja Fedaczyńskiego w Przemyślu.

Stwierdzono, że bieliki zatruły się skażonym mięsem, ale po wypłukaniu żołądków czują się już lepiej i są pod dobrą opieką – mówi Waldemar Cisek, nadleśniczy Nadleśnictwa Oleszyce.
Wiemy, że przeżyły pierwszą i drugą noc, co daje nadzieje na ich szybki powrót do środowiska.

Liczebność bielików w lasach oleszyckich wzrasta; jeszcze kilka lat temu były one w tych okolicach rzadkością, to w tym roku obserwowano kilka osobników.

Coraz częściej też notowane są przypadki podobnych zatruć. Przed rokiem leśnicy odnaleźli także zatrutego bielika, który po ponad miesięcznym leczeniu odzyskał wolność. Na terenie lasów RDLP w Krośnie wyznaczono 6 stref ochronnych wokół gniazd tych chronionych ptaków.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
Zdjęcia: Marek Ozimek Nadleśnictwo Oleszyce

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.