NA NIEDZIELE: Dzieci garną się do szkół katolickich

14-04-2012

Są w Polsce szkoły, które mimo niżu demograficznego nie martwią się o kandydatów. Chętni ustawiają się w kolejkach, a wielu odchodzi z kwitkiem. Inni zapisują dzieci na kilka lat do przodu. Mowa o szkołach katolickich – stwierdza „Rzeczpospolita„.

W ostatnich kilku latach liczba takich placówek zwiększyła się o 33 proc. W 2003 r. było ich 407, obecnie jest 540. Najwięcej przybyło podstawówek, bo aż 67, obecnie jest ich 162. Uczy się w nich ok. 20 tys. dzieci. Od 2003 r. przybyło też 50 gimnazjów.

Podmioty kościelne prowadzą też 20 szkół, w których zawód zdobywa ponad 1200 uczniów. A w 31 szkołach dla dzieci i młodzieży z trudnościami wychowawczymi uczy się 830 uczniów.

Dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 52 Ojców Pijarów w Krakowie oraz LO Zakonu Pijarów o. Edward Kryściak zwraca uwagę na często pomijany w statystykach parametr.

- Chodzi o tzw. edukacyjną wartość dodaną, czyli to, o ile uczeń poprawił swój wynik z poprzedniego etapu kształcenia. Szkoły katolickie w tych statystykach mają jedne z najlepszych wyników – mówi.

Problem jest jednak infrastruktura – wskazuje Rada Szkół Katolickich.

- Brakuje zrozumienia i otwarcia ze strony samorządów, aby udostępniały budynki dla tego typu szkół – mówi siostra Maksymiliana z RSK.

www.niezalezna.pl / PAP

 

ZOBACZ TEŻ:

www.rp.pl/artykul/19,859745-Uczniowie-stoja-w-kolejce-do-katolickiej-szkoly.html

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.