Młode żubry przychodzą na świat

BIESZCZADY. Trwa okres wycieleń u bieszczadzkich żubrów. W stadach pojawiło się już kilkanaście młodych, które pod opieką samic zaczynają swe społeczne życie. Czas przychodzenia młodych żubrów na świat rozciągnięty jest u tego gatunku aż do wczesnej jesieni.

- Żubry mają nieco rozregulowany i rozciągnięty w czasie okres godowy, stąd wydłużony jest też sezon wycieleń – wyjaśnia prof. Kajetan Perzanowski, opiekun naukowy bieszczadzkich stad. –  Krowy na czas połogu udają się w ustronne miejsca, zaszywają się na kilka dni w gąszczu, by już po urodzeniu młodego żubrzyka i po dojściu przez niego do jako takiej sprawności, dołączyć do swych pobratymców.

Latem żubry przebywają w mniejszych stadach tworzonych właśnie przez samice i cielęta. Stare byki trzymają się osobno, zaś młodsze tworzą wtedy tzw. „grupy kawalerów”, wiodące  spokojny żywot aż do sierpnia, kiedy nastaje czas rui.

W Bieszczadach żyje prawie 300 żubrów z czego 6 w zagrodzie pokazowej w Mucznem i 5 w zagrodzie aklimatyzacyjnej w Woli Michowej. Zwierzęta te żyją również w innych krajach karpackich. Wolnościowe stada posiadają: Słowacja (9 osobników),  Rumunia (5), Ukraina (41). Kolejne kilkadziesiąt żubrów żyje w zagrodach hodowlanych na Słowacji (15), w Rumunii (68) i na Węgrzech (5).

Tekst: Edward Marszałek
Zdjęcia: Łukasz Lorenc, Nadleśnictwo Lutowiska

DREWEX 5 - 10 - 15 INWEST PROFIL

Napisz komentarz:

Jeśli chcesz, aby przy Twoim komentarzu pojawił się avatar, zarejestruj swój adres e-mail w gravatar.com.
"UWAGA! Komentarze niezgodne z regulaminem serwisu nie będą publikowane. Zachęcamy do kulturalnego wyrażania opinii na temat artykułów oraz unikania personalnych ataków słownych."