Nieme kino z muzyką na żywo

23-04-2012


SANOK. Sanocki Dom Kultury zaprasza 27 i 28 kwietnia br. na projekcje niemych filmów z muzyką na żywo.


27 IV 2012 godz. 20.00 Kwartet Jorgi gra do filmu JANOSIK (1921), reż. J. J. Siakel

28 IV 2012 godz. 20.00 Czerwie Band gra do filmu NOSFERATU (1922), reż. F. W. Murnau

bilety w cenie 15 zł za seans

 

„Jánošík” – pierwszy słowacki, finansowany dziwnym trafem przez kapitał amerykański, pełnometrażowy film o losach Janosika, pierwszy film o Janosiku na świecie. Słynny zbójnik, na stałe zagościł w słowackiej i polskiej sztuce ludowej. Juraj Janosik (1688-1713) w historycznym przekazie to uczestnik antyhabsburgskiego powstania, legendarny przywódca niepokornych chłopów w górach Mala Fatra na Słowacji. Ten pierwszy długometrażowy słowacki film zrealizowała w zadziwiająco profesjonalny sposób ekipa debiutantów. Reżyser, Jaroslav Jerry Siake i jego brat, Daniel, to słowaccy emigranci, wynalazcy, właściciele fabryki produkującej sprzęt filmowy w USA. Premiera Janosika odbyła się w 1921 roku. Później film zaginął. Odnalazł się w 1970 roku w garażu w Chicago. W 1975 roku został zrekonstruowany, a w 1995, jeszcze za życia reżysera, wpisany na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Kwartet Yorgi, to oryginalny zespół, założony w 1982 roku. Od tamtej pory muzycy wzięli udział w setkach koncertów w kraju i za granicą. Jaką muzykę gra Kwartet Yorgi? Wielu odpowiedziałoby: folkową, ale jeden z założycieli grupy, Maciej Rychły, mówi: „Boję się nazywania. W ogóle nie bardzo wiem, po co są takie określenia, chyba, że jako sygnały dla środowisk, żeby się odnaleźć. Poza tym jest to naprawdę nieprzydatne. Jeśli np. dziś ktoś mi mówi, że lubi jazz, to jest to tak szerokie pojęcie, że ja nie wiem, co on lubi. I już przestaliśmy się porozumiewać. Te nazwy są potrzebne po to, żeby się skrzyknąć, nie żeby grać.” Poza koncertami Kwartet Yorgi współpracuje z teatrami, m.in. teatry w Gnieźnie, Legnicy, Wałbrzychu, „Kana” w Szczecinie, „Lalki” w Warszawie, „Animacji” w Poznaniu, Teatr Witkacego w Zakopanem, „Wierszalin”, „Gardzienice”. Muzyka, którą tworzy, wykorzystywana była w wielu filmach polskich i zagranicznych oraz w nagraniach radiowych. „Janosik 21” to nowy projekt Kwartetu Yorgi: 67 minut folkowej muzyki na motywach góralskich, słowackich, barokowych, z udziałem instrumentów akustycznych – flety, dudy, gitara, saksofony, bębny.

„Nosferatu – symfonia grozy” w reż. Friedricha W. Murnaua to filmowe arcydzieło z 1922 roku. Jest to jeden z najważniejszych filmów niemieckiego ekspresjonizmu i jeden z pierwszych horrorów w historii kina. Za kanwę filmu posłużyła nieco zmodyfikowana, ze względu na problemy z prawami autorskimi, fabuła „Draculi” B. Stokera. Rolę tytułowego Nosferatu odtwarzał Max Schreck, którego nazwisko wktrótce stało się w Niemczech synonimem zła, niektórzy wierzyli nawet, że jest prawdziwym wampirem… Wdowa po Stokerze wytoczyła Murnauowi proces o nielegalne wykorzystanie powieści jej męża. Wygrała, a Murnau musiał zapłacić odszkodowanie i zniszczyć wszystkie kopie filmu. Film jednak przetrwał, gdyż na szczęście zachowało się kilka kopii. Obecnie jest własnością publiczną. W roku 1995, z okazji stulecia narodzin kina, „Nosferatu” znalazł się na watykańskiej liście 45 filmów fabularnych, które propagują szczególne wartości religijne, moralne lub artystyczne. Czerwie to niezależna małopolska formacja, prezentująca dźwięki z pogranicza popu, rocka, folku, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. Balansują muzycznie, potrafią zagrać i do tańca, i do różańca. Grupa zawiązała się spontanicznie w 2000 r. na wiejskim pikniku w sołectwie Roczyny koło Andrychowa w Beskidzie Małym. Godnie reprezentuje swój region występami, na które muzycy dostają zaproszenia z całego kraju. Dali się już poznać m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Malta w Poznaniu, także w Czechach, podczas nocy świętojańskich w Sandomierzu i wielu innych miastach . Zagrali dotąd ponad 300 różnego typu imprez, od koncertów klubowych, festiwali, sztuk teatralnych czy tappingów do filmów niemych. Muzycy są twórcami i wykonawcami muzyki do spektaklu Piotra Cieplaka „Albośmy to jacy, tacy” na podstawie „Wesela” St. Wyspiańskiego (Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Warszawa, 2007), co jest w dorobku grupy najbardziej prestiżowym osiągnięciem. W 2004 r. wydali oficjalnie album pt. „Padlina” z gościnnym udziałem Maćka Maleńczuka a w 2008 limitowany projekt pt. „Otwarta Sztuka Dla Ludu”, który niejednokrotnie gościł na antenach stacji radiowych. Na płycie pojawili się aktorzy z Teatru Powszechnego, producenci muzyki elektronicznej i wielu innych przyjaciół. Obecnie grupa zakończyła pracę nad nową płytą pt: „Melanż”, która ukaże się na początku 2012.  „Nosferatu – symfonia grozy” i Czerwie Band to 94 minuty oryginalnej muzyki, ilustrującej jedno z najwybitniejszych osiągnięć sztuki filmowej.

SDK
ul. Mickiewicza 24
38-500 Sanok
tel-fax. 013 463 10 42
www.sdksanok.pl

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.