Nowe pomniki przyrody w Gminie Zagórz

KALNICA/GMINA ZAGÓRZ. Gmina Zagórz złożyła wniosek do WFOŚiGW w Rzeszowie o dofinansowanie zabiegów pielęgnacyjnych przy okazałych pomnikach przyrody ożywionej rosnących na terenie gminy.

Projektem objęto trzynaście (13) drzew uznanych za pomniki przyrody ożywionej, w tym niebywały okaz dębu szypułkowego o nazwie „Szumny” (obwód pnia 887 cm) rosnący w miejscowości Kalnica. Według opinii przyrodników pomnik ten jest największym okazem dębu na terenie Bieszczadów.

W zaplanowanych działaniach przewidziano wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych polegających na: usunięciu posuszu, zabezpieczeniu ran preparatem grzybobójczym, oczyszczeniu i zabezpieczeniu ubytków wgłębnych, wzmocnieniu pnia oraz  wielu innych. Wszystkie prace wykona specjalistyczna firma wyłoniona w trybie zapytania ofertowego w miesiącach luty-marzec 2012 r.

Pozytywne rozpatrzony wniosek pozwoli na pokrycie 90 % kosztów zadania tj. ok. 13 860 zł z budżetu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, przy udziale środków własnych Gminy w wysokości ok. 1 540 zł.

Dąb o nazwie „Szumny” rosnący w Kalnicy pretendentem do tytułu największego dębu w Bieszczadach! Fot. Piotr Kutiak, Dąb szypułkowy „Szumny” w Kalnicy

oprac. Mariusz Zagórski

DREWEX

Napisz komentarz:

Jeśli chcesz, aby przy Twoim komentarzu pojawił się avatar, zarejestruj swój adres e-mail w gravatar.com.
"UWAGA! Komentarze niezgodne z regulaminem serwisu nie będą publikowane. Zachęcamy do kulturalnego wyrażania opinii na temat artykułów oraz unikania personalnych ataków słownych."