Nowe technologie w RCRE

02-08-2012

SANOK. Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji wzbogaci się o nowoczesne laboratorium maszyn sterowanych numerycznie. Zostanie ono sfinansowane ze środków programu „Transfer nowoczesnych technologii”. Projekt opiewa na kwotę 2.5 mln zł, z czego 15% to wkład własny.

Część tej kwoty placówka wypracowała sama z osiąganych dochodów, pozostałą kwotę przekazało Starostwo Powiatowe w Sanoku.
- Kształcenie fachowców w zawodach technicznych ma dzisiaj ogromne znaczenie, dlatego inwestujemy i będziemy inwestować w każde przedsięwzięcie, które może poprawić sytuację młodych ludzi na rynku pracy – mówi Sebastian Niżnik starosta sanocki.

Całość programu obejmuje 12 projektów w centrach kształcenia praktycznego w województwie podkarpackim. Pomimo, że projekt realizowany przez Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji należy do najmniejszych w całym programie, jednak jest sporym projektem jak na możliwości sanockiego ośrodka. Głównym ograniczeniem był wymagany wkład własny.

Dzięki temu programowi w sanockim RCRE powstanie nowoczesne laboratorium maszyn sterowanych numerycznie. Będzie to 5 maszyn, które będą reprezentować główne działy naszego rodzimego przemysłu: 2 maszyny do obróbki skrawaniem, giętarka do blach, plazmowa przecinarka do blach oraz robot spawalniczy. Warto dodać, że pracownia RCRE jest jedyną na terenie powiatów sanockiego, leskiego, brzozowskiego i bieszczadzkiego, która posiada atest Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach, dzięki czemu jest to jedyny ośrodek gdzie kształceni są spawacze.

W chwili obecnej trwają prace adaptacyjne w pomieszczeniach, gdzie znajdzie się laboratorium, wymieniona zostanie stolarka okienna oraz przygotowana zostanie specjalna podłoga z żywicy syntetycznej. Same maszyny pojawią się w ośrodku prawdopodobnie pod koniec tego roku.
- Dzięki temu projektowi będziemy mogli dostarczać potencjalnym pracodawcom takich pracowników, którzy mogą płynnie przejść z fazy kształcenia, prosto do pracy na nowoczesnych urządzeniach w firmach. Chcemy rozszerzyć szkolenia o elementy automatyzacji procesów spawania, stąd m.in. zakup robota spawalniczego – mówi z radością Wacław Żuchowski, dyrektor RCRE.

Aby obsługiwać maszyny, najpierw trzeba przejść szkolenie teoretyczne.  Centrum posiada już pracownie gdzie szkolenia z zakresu obróbki maszyn numerycznych przeprowadza się na symulatorach. Kolejnym krokiem i marzeniem dyrekcji było by laboratorium pomiarowe, gdzie można by było weryfikować poprawność działań osób szkolących się przy obrabiarkach numerycznych.

Przypomnijmy, Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji to placówka, która zajmuje się głównie kształceniem zawodowym. Począwszy od praktycznej nauki zawodu dla szkół powiatu sanockiego, poprzez szkolenia w formie kursów, aż po szkoły dla dorosłych jak technikum czy liceum. Obecnie w zajęciach dla osób dorosłych bierze udział ok. 100 słuchaczy, natomiast z zajęć dla szkół korzysta blisko 500 uczniów tygodniowo. Kształcą się tu specjaliści w wielu zawodach np.: technik mechanik, elektromechanik samochodowy czy technik telekomunikacji.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Sanoku

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.