OTRZYMAILIŚMY: List otwarty do Stowarzyszenia Lepsze Dziś i Zarządu Województwa Podkarpackiego

30-03-2012

Jesteśmy poruszeni i zdumieni informacjami o obchodach 65 rocznicy śmierci gen. Karola Świerczewskiego, organizowanych przez rzeszowskie Stowarzyszenie Lepsze Dziś. Zwracamy się do Stowarzyszenia i Zarządu Województwa z pytaniem, o prawdę historyczną, w imię której usiłuje się doprowadzić do pojednania polsko – ukraińskiego?

Jakie bowiem prawdy historyczne uzasadniają wykorzystanie postaci gen. Świerczewskiego do tak szlachetnej idei?

Gwoli przypomnienia: ten „bohater” czasów PRL uczestniczył w wojnie polsko – bolszewickiej po stronie „krasnoarmiejców”, brał czynny udział w szerzeniu zbrodniczego ustroju, m.in. w czasie wojny domowej w Hiszpanii, miał fatalny wkład w instalowanie tego ustroju w powojennej Polsce.

Nie można mu również zapomnieć ferowanych wyroków śmierci wobec żołnierzy AK i powojennego podziemia niepodległościowego.
Fetowanie tego człowieka hymnem państwowym stanowi w naszej opinii szarganie symboli narodowych i powrót do praktyk propagandy komunistycznej.

Zwracamy się również z pytaniem, do Zarządu Województwa Podkarpackiego, dlaczego przyznał pieniądze na realizację wniosku złożonego przez Stowarzyszenie Lepsze Dziś, choć zawarto w nim informację, że uroczystości w Bystrem i Jabłonkach będą poświęcone pamięci zabitych żołnierzy, w tym również „człowieka” o nazwisku Świerczewski?

Słaba znajomość historii wśród członków Zarządu Województwa Podkarpackiego, potwierdza słuszność ogólnopolskiego protestu w sprawie ograniczenia nauczani historii w szkołach, co jak widać na powyższym przykładzie, niesie za sobą bardzo poważne skutki społeczne.

Stowarzyszenie Ziemia Sanocka.PL

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.