Powiat sanocki na filmowo

18-07-2012

SANOK. Na zaproszenie starosty sanockiego Sebastiana Niżnika w Sanoku przebywa grupa łódzkich studentów dziennikarstwa. Goście podczas wakacyjnych warsztatów dziennikarskich realizują materiały filmowe na temat powiatu. Podobnie jak rok wcześniej bezpłatnie mieszkają w Bursie Szkolnej.

 

To połączenie przyjemnego z pożytecznym. Z jednej strony studenci uczą się zawodu z drugiej, pozostawiają nam materiały, które możemy wykorzystać w promocji tego regionu – mówi starosta Sebastian Niżnik.

W tym roku warsztaty trwają trzy tygodnie. Oprócz studentów z Łodzi, w zdjęciach biorą też udział uczniowie z sanockiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Warsztaty prowadzą reporterzy telewizyjni Wojciech Barczak znany przede wszystkim z „Magazynu Ekspresu Reporterów” oraz Wojciech Słodkowski wydawca programów publicystycznych w TVP Łódź.

- Warsztaty składają się z kilku etapów. Studenci robią zdjęcia, realizują nagrania, rozmawiają z ludźmi po czym przyglądają się materiałom i opisują je. Ostatnim i zarazem najcięższym elementem jest montaż czyli sposób przedstawienia historii – mówi Wojciech Barczak, opiekun studentów.

Młodzi ludzie realizują wiele tematów z Sanoka i okolic miedzy innymi o pracach archeologicznych odbywających się na Placu św. Michała, o kobiecie, która poprzez czary zajmuje się niekonwencjonalnym leczeniem ciała i duszy. Studenci zajmują się też historią mężczyzny z Beska, który tworzy sztukę sakralną używając przy tym artykułów spożywczych takich jak makaron czy kasza. Mają zamiar przedstawić obraz postaci malarza sanockiego Waldemara Kuczmy. Ponadto zdjęcia realizowane są także na Rynku Galicyjskim.

studenci podczas wycieczki w Bieszczady

Wybrane przez studentów tematy są bardzo ciekawe. - Realizuje materiał dotyczący winnicy „Dolina Sanu”. Chciałabym przedstawić smaczną, aromatyczną opowieść o sztuce tworzenia wina i nie tylko. Bardzo dobrze współpracuje mi się z właścicielem panem Józefem Bodziakiem – mówi Monika Baran, studentka II roku studiów magisterskich na Uniwersytecie Łódzkim.

Niektórzy studenci już zakończyli swoje prace warsztatowe. Jednym z nich jest Kamil Klimaszewski, który zajął się tematem sanockiego hokeja. - Początkowo miała być to historia sanockiego klubu, lecz nie udało mi się dotrzeć do archiwalnych nagrań. Ostatecznie jestem bardzo zadowolony z efektów mojej pracy bo materiał przedstawia prawdziwą magię tego sportu. Widać, że ta dyscyplina jest gdzieś głęboko zakorzeniona w społeczeństwie. Udało mi się dotrzeć do wielu zawodników, rozmawiałem z trenerem. Czuje, że spełniłem swój obowiązek.

Wojciech Barczak przyznaje, że bardzo dobrze pracuje mu się w Sanoku. Od 2001 roku ,w każde wakacje, podróżuje wraz ze studentami po polskich miejscowościach. Do Sanoka na zaproszenie starosty przyjechali po raz drugi.

My zawsze wybieramy miejsca charakterystyczne w których możemy pracować. Sanok jest taką mieszanką kultur, religii, języków i obyczajów. Nawet Wy- mieszkańcy tego malowniczego powiatu, nie zdajecie sobie sprawy z tego ile tu można znaleźć ciekawych tematów do realizacji – mówi opiekun studentów i dodaje, że wszelkie prawa do publikacji zrealizowanych materiałów trafią do Starostwa Powiatowego w Sanoku.

źródło: Starostwo Powiatowe

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.