Reforma oświaty w Gminie Zagórz według wypracowanego scenariusza (VIDEO HD , ZDJĘCIA)

19-01-2012

GMINA ZAGÓRZ. 18 stycznia radni Miasta i Gminy Zagórz podjęli decyzję o racjonalizacji wydatków na oświatę na terenie gminy.

Na nic zdał się protest mieszkańców, głównie Starego Zagórza, którzy sugerowali, aby szkołę w Starym Zagórzu przekształcić w Zespół Szkół.

Decyzją radnych szkoła w Mokrem została zlikwidowana, a następnie stała się placówką filialną szkoły w Porażu i będzie kształcić dzieci w klasach 1-3 oraz oddział „0”. Pozostałe dzieci z wyższych klas będą dowożone do szkoły w Porażu.
Jednakże los szkoły wcale nie jest przesądzony. Jeżeli do 25 stycznia znajdzie się stowarzyszenie, które zdecyduje się na prowadzenie szkoły, rada zadeklarowała, że jest w stanie spotkać się ponownie i zmienić dziś przyjętą uchwałę.

Reorganizacji zostaje poddana ponadto Szkoła Podstawowa w Zahutyniu, która od nowego roku szkolnego będzie kształcić tylko uczniów w klasach 1-3 oraz oddział „0”. Uczniowie klas 4-6 będą uczęszczać do szkoły w Zagórzu.

Najwięcej kontrowersji wzbudziła decyzja radnych o scaleniu szkół na terenie miasta Zagórza .
Szkoła Podstawowa będzie mieścić się w dwóch budynkach, w obecnej SP 1 (Stary Zagórz) oraz obecnej SP 2 (Nowy Zagórz), jednak pod szyldem Szkoły Podstawowej nr 1. Natomiast Gimnazjum nr 1 (na tzw. „Starym Zagórzu” ) zostało zlikwidowane, a młodzież od września będzie kształcić się na Nowym Zagórzu, czyli w obecnym Gimnazjum nr 2. (Nowy Zagórz)

Racjonalizacja wydatków dotknęła ponadto budynek szkoły na Wielopolu, który przestanie funkcjonować jako podstawówka. Nie wyklucza się jednak, że w budynku szkoły powstanie przedszkole.

Subwencja oświatowa dla gminy w bieżącym roku jest o około 1 mln zł niższa. Dodając do tego ustawowe podwyżki dla nauczycieli, na same płace brakuje około 2 mln zł. Reforma była więc niezbędna.

Nie można określić ilu nauczycieli straci pracę. Reorganizacja wymusza natomiast likwidację kilkunastu etatów w gronie pedagogicznym. Wiemy, że część nauczycieli może przejść na emeryturę, a pozostali mogą liczyć na zatrudnienie w mającym powstać przedszkolu na Wielopolu.

ZOBACZ TAKŻE:
Protest przeciw likwidacji szkół w Zagórzu (ZDJĘCIA)

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.