Przygoda z kardiologią trwa od 43 lat (VIDEO HD)

28-12-2012

SANOK / PODKARPACIE. Przewodniczący Rady Powiatu, starosta, radni powiatowi i członkowie Towarzystwa Sanoka i Ziemi Sanockiej podziękowali wieloletniemu ordynatorowi oddziału kardiologicznego sanockiego szpitala dr n. med. Stanisławowi Kułakowskiemu za 43 lata pracy. Ordynator przeszedł na emeryturę, ale nadal będzie służył pacjentom swoją wiedzą medyczną i doświadczeniem.

Dorota Mękarska

Stanisław Kułakowski, który od początku kariery zawodowej związany jest z sanockim szpitalem, jako pierwszy podjął się trudu stworzenia oddziału kardiologicznego w Sanoku. W 1978 roku udało mu się doprowadzić do utworzenia pierwszej w Sanoku „erki”.
- To wtedy zaczęła się moja przygoda z kardiologią, choć początkowo zanosiło się na mariaż z nefrologią. Jednak kardiologia była bardziej zgodna z moimi preferencjami - zdradza pan ordynator.

W następnej kolejności  powstała w ramach Poradni Chorób Wewnętrznych pierwsza w Sanoku Poradnia Kardiologiczna.

Marząc o utworzeniu kardiologii z prawdziwego zdarzenia, lekarz zaczął organizować w Sanoku konferencje kardiologiczne, dzięki którym udało się zbudować przychylną atmosferę i podłoże do uruchomienia oddziału dla „sercowców”.

Marzenia o oddziale kardiologicznym ziściły się jednak dopiero w połowie lat 90. Oddział, którego ordynatorem od początku był Stanisław Kułakowski,  funkcjonował w bardzo trudnych warunkach, w tzw. starym szpitalu.  Udało się go przenieść do nowej lecznicy w 2011 roku, dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Liczący 1000 m kw. oddział utworzono na podstawie autorskiej koncepcji ordynatora. Jest to w tej chwili jeden z najnowocześniejszych oddziałów tej specjalności na Podkarpaciu.
- Było pod górę - krótko wspomina ten pionierski okres sanocki lekarz. - Ale dzięki pomocy starostów, posłów, europosłanki Elżbiety Łukacijewski, marszałka województwa, dyrektora szpitala, duchownych, a także pacjentów, którzy nadawali sens tej pracy, udało się doprowadzić do utworzenia oddziału.  Ten lobbing był bardzo ważny.

Doceniając zaangażowanie i pracę dr. Kułakowskiego zarząd powiatu sanockiego podziękował mu dzisiaj za wieloletnią służbę. Towarzystwo Sanoka i Ziemi Sanockiej przyznało lekarzowi złotą odznakę.
- Jestem tym bardzo wzruszony i zażenowany, bo nie spodziewałem się takiego podziękowania - nie ukrywa pan ordynator.

Choć lekarz przeszedł na emeryturę nadal będzie pomagał pacjentom,  gdyż podjął pracę jako konsultant kardiologiczny na oddziale wewnętrznym szpitala w Ustrzykach Dolnych oraz jest konsultantem w Podkarpackim Centrum  Chorób Sercowo – Naczyniowych w Sanoku.

Napisz komentarz:

Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.