Policjanci rozbili grupę przestępczą (VIDEO)

21-02-2012

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie rozbili grupę przestępczą uzyskującą nienależne korzyści związane z rozliczaniem podatku VAT. Kwota fikcyjnego obrotu grupy to co najmniej 70 mln zł, a kwota niezapłaconego podatku to około 16 mln zł. Zatrzymano w sumie 13 osób. Policjantów wspierali pracownicy Urzędu Kontroli Skarbowej.

Nad tą sprawą policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Rzeszowie pracowali ponad rok. Na początku 2011 roku uzyskali informacje o tym, że na terenie województwa podkarpackiego i małopolskiego działa zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępstwami podatkowymi. Szybko zweryfikowano te informacje i powołano specjalną grupę składającą się z policjantów i pracowników rzeszowskiego Urzędu Kontroli Skarbowej.

Funkcjonariusze ustalili, że od 2009 roku grupa pozorowała wewnątrz unijny obrót handlowy – głównie materiałami budowlanymi. Przy zakupie towaru w Polsce z zamiarem wywiezienia go za granicę uczestniczące w tym procederze firmy nie musiały płacić 23 % stawki podatku VAT. Towar trafiał jednak za granicę jedynie na papierze, w rzeczywistości był sprzedawany z zyskiem w Polsce. Policjanci ustalili, że w karuzeli podatkowej brało udział wiele firm, tzw. słupów, przez które przechodziła nie tylko dokumentacja, ale i środki finansowe.

W związku z tą sprawą, w ubiegłym tygodniu 40 policjantów KWP i 15 pracowników Urzędu Kontroli Skarbowej przeszukało w sumie 35 mieszkań, firm i pojazdów na terenie województwa podkarpackiego, małopolskiego i dolnośląskiego. Zatrzymano i zabezpieczono dokumentację księgową, kilkanaście telefonów komórkowych oraz komputery, a na poczet przyszłych kar zabezpieczono pieniądze w gotówce oraz 6 samochodów na łączną kwotę blisko 320 tys. zł. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że kwota niezapłaconego podatku to około 16 mln zł, natomiast kwota fikcyjnego obrotu to co najmniej 70 mln zł.

Zatrzymani (jedenastu mieszkańców Podkarpacia, jeden mieszkaniec województwa małopolskiego i obywatel Ukrainy) usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, odpowiedzą też za naruszenie kodeksu karnego skarbowego poprzez podawanie nieprawdziwych danych w deklaracjach. Grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności i grzywna. Wobec dwunastu zatrzymanych prokuratura zastosowała środki zapobiegawcze w postaci policyjnych dozorów, zastosowano również poręczenia majątkowe na łączną kwotę76 tys. zł.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Wydział V Do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie.

KWP

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.