Sanoccy uczniowie nie zapomnieli o Święcie Drzewa (ZDJĘCIA)

SANOK. 10 października w Polsce obchodzone jest Święto Drzewa. Uczniowie sanockich szkół postanowili wykorzystać ten czas na odwiedzenie parku i na sadzenie krzewów.

Pomysłodawcą obchodów Dnia Drzewa był w 1872 roku w USA znawca i miłośnik przyrody – Juliusz Morton. Kierował się powiedzeniem, że „inne święta służą jedynie przypomnieniu, Dzień Drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. Celem Święta Drzewa jest zainspirowanie młodych ludzi do podejmowania lokalnych działań proekologicznych dotyczących sadzenia i ochrony drzew.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 pod opieką nauczycielki Anny Blecharczyk odwiedzili park miejski. Dzieci otrzymały plakietki z nazwami i charakterystycznymi cechami polskich gatunków. Podczas spaceru rozpoznawały wybrane drzewa i krzewy, zbierały kolorowe liście. Udało im się również obserwować mysikrólika, kowalika, sójkę i wiewiórkę.

Uczniowie sanockiego Gimnazjum nr 2, z klas: 1c i 2d pod opieką nauczycieli Marii Trzeciak i Janusza Piotrowskiego posadzili krzewy kłokoczki południowej na terenie szkoły. Sadzonki pozyskano dzięki uprzejmości Nadleśniczego – Romana Jurka z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne i Leśniczego z Orelca – Łukasza Dziubana. Omawiany gatunek wzbogacił kolekcję drzew i krzewów dzielnicy Śródmieście w Sanoku.

Warto zaznaczyć, że Gimnazjum nr 2 zgłosiło się do Klubu GAJA, którego patronem są Lasy Państwowe i bierze udział w działaniach: „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” oraz “Drzewo Roku”.

Piotr Kutiak

DREWEX

Napisz komentarz:

Jeśli chcesz, aby przy Twoim komentarzu pojawił się avatar, zarejestruj swój adres e-mail w gravatar.com.
"UWAGA! Komentarze niezgodne z regulaminem serwisu nie będą publikowane. Zachęcamy do kulturalnego wyrażania opinii na temat artykułów oraz unikania personalnych ataków słownych."