„Upłaszczyznowienia” Anny Wysockiej w BWA Galerii Sanockiej

21-06-2012

SANOK. – Postrzegam człowieka jako szczególny punkt Wszechświata. Rozważam jego kondycję, karmę, sens – mówi Anna Wysocka, której prace będzie można oglądać w BWA Galerii Sanockiej. Wernisaż odbędzie się 22 czerwca o godzinie 18:00.

Upłaszczyznowienia to wielkoformatowe obiekty funkcjonujące na granicy płaszczyzny i przestrzeni, integrujące moje doświadczenia zarówno malarskie, jak i rzeźbiarskie. Ta kompilacja nadaje im cechy płaskorzeźb. Nazywam je również obrazami – rzeźbami.

Inspirującym tworzywem jest dla mnie metal. Jego chłód, zapach i kolor fascynują mnie od wielu lat. Wykorzystuję blachy oraz stalowe pręty. Rozgrzewam je do temperatury, w której stają się lawą możliwą do formowania. W ten sposób preparuję własną materię. Dzięki użyciu technik spawania, mogę przełamywać opór metalu, pogłębiając obszar wykorzystania jego walorów. Fascynują mnie skrajne warunki, w jakich realizuję obiekt.

Ogień – towarzyszący spawaniu, żywioł budzący dystans, przywołuje pierwotne instynkty. Ulegam jego magii, tak jak magii rozżarzonego metalu. Wyczuwanie jego wewnętrznej struktury, napięć i odprężeń, pozwala nadawać mu kształt. Szczególne są niuanse kolorystyczne powstające podczas spawania. Ich gama rozszerza się wraz z postępującym procesem rdzewienia metalu. Nie ingeruję w patynę wpisaną w czas. Obserwuję te przeobrażenia. Rezygnując z upiększania materii, chcę pokazać prawdę o niej. Z uwagą poszukuję teł dla spawanych figur. Tła są podstawą ich wklęsłości i wypukłości, punktem odniesienia. Kontrastem pomiędzy płaszczyzną a figurą ustanawiam symboliczną przestrzeń. Upłaszczyznowione figury tkwią pomiędzy bytem i niebytem, pomiędzy znanym, namacalnym a poznawanym – uwidocznianym.

W swojej drodze twórczej od abstrakcji, których źródłem były obserwacje mikroskopowe, poprzez wyobrażenia otoczenia zadziwiającego swoją niezależnością (zwierzęta), dochodzę do figury człowieka.

Postrzegam człowieka jako szczególny punkt Wszechświata. Rozważam jego kondycję, karmę, sens.

Anna Wysocka

BWA Galeria Sanocka zaprasza:

ANNA WYSOCKA
UPŁASZCZYZNOWIENIA

Wernisaż: 22.06.2012r., godzina 18.00

Wystawa trwa do 10.08.2012 r.

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.