Z REGIONU: Szkolenie jaskiniowe

18-10-2012

LIPOWICA / POWIAT KROŚNIEŃSKI. W ostatnią niedzielę (14 bm.) odbyło się szkolenie jaskiniowe dwóch sąsiadujących ze sobą grup górskiego pogotowia, krynickiej i bieszczadzkiej. Szkolenie odbyło się w Beskidzie Niskim

, a dokładnie na południowo-wschodnim zboczu góry Kilanowskiej u podnóża miejscowości Lipowica, gdzie znajdują się nieczynne już kamieniołomy.

Uwagę swoją skoncentrowaliśmy na osuwisku południowym, najstarszym bo powstałym podczas ogromnego osunięcia się mas ziemi w roku 1957. Znajdują się tam największe obiekty jaskiniowe w naszym rejonie oraz największa jaskinia Beskidu Niskiego Słowiańska-Drwali.

Pierwsza część szkolenia miała na celu poznanie największych obiektów rejonu. Skupiliśmy się na trzech jaskiniach tj. Gangusiowej Jamie 190m dł. -11 deniwelacji, Szczelinie Lipowickiej 105m dł. oraz Lodowej Szczelinie 65m dł. -11m deniwelacji. Są to jaskinie nie wymagające użycia technik linowych.

Natomiast druga część szkolenia odbyła się w jaskini Słowiańskiej-Drwali 601m długości i 23,8m deniwelacji. Po ogólnym zapoznaniu się przez uczestników szkolenia   z przebiegiem głównych ciągów jaskini, została w niej przeprowadzona pozorowana akcja jaskiniowa. Poszkodowany został w noszach jaskiniowych wydobyty na powierzchnię z partii Chłodnej Sali. Sama akcja przebiegła szybko i sprawnie. Szkolenie zakończyliśmy omówieniem całego dnia i samej akcji już przy światłach czołówek, wszyscy zgodnie stwierdzili, że należy spotykać się częściej celem doskonalenia technik linowych oraz zgrania ratowników na co dzień nie współdziałających razem.

Zatem do zobaczenia w maju już po hibernacji nietoperzy.

Grupa Bieszczadzka GOPR

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.