74. rocznica sowieckiej napaści na Polskę

17-09-2013

Dziś mija 74. rocznica agresji Rosji sowieckiej na Polskę. Dokładnie 17 września 1939r. Armia Czerwona bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny wkroczyła na teren II Rzeczpospolitej niosąc śmierć, zagładę i eksterminację.

Napaść na Polskę była częścią tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, który przed wybuchem II wojny światowej zawarły Niemcy i Rosja. Historyk prof. Wojciech Polak mówi, że Polska była zupełnie nieprzygotowana do odparcia ataku ze Wschodu.

Walczyliśmy z Niemcami. Całe siły były skierowane na długą granicę z Niemcami. Właściwie obrona na wschodzie była już niemożliwa – tam doszło tylko do około tysiąca potyczek z oddziałami korpusu obrony pogranicza. Do większych starć z wkraczającymi 17 września wojskami sowieckimi nie doszło. Wkroczenie Sowietów, było wbiciem Polsce noża w plecy i pozbawiło nas już jakichkolwiek szans na ocalenie niepodległości – przypomniał prof. Wojciech Polak.

Wynikiem najazdu ZSRR na Polskę były aresztowania ponad 200 tys. Polaków – oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Obywateli II Rzeczpospolitej zmuszono do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków; około 22,5 tys. oficerów i policjantów zostało uśmierconych w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Była to niespotykana w najnowszej historii zagłada polskiej elity – zaznacza historyk, prof. Bogusław Polak.

Straciliśmy elitę; setki lekarzy, inżynierów, artystów, specjalistów różnych dziedzin. Jest to zbrodnia zupełnie nieprawdopodobna. A stało się to dlatego, że znaleźli się tam na tym obszarze, zostali zagarnięci przez oddziały Armii Czerwonej, znaleźli się później w dołach katyńskich i w wielu innych miejscach kaźni, które ujawniały się stopniowo od wiosny 1943 roku – powiedział prof. Bogusław Polak.

Złowrogie armie dwóch najeźdźców, które w efekcie dokonały rozbioru Polski współdziałały w dziele niszczenia polskiej siły przywódczej, politycznej i wojskowej – powiedział Andrzej Melak, przewodniczący Komitetu Katyńskiego.
Niemcy w 39 roku i na początku 40 roku dokonały straszliwych morderstw polskiej inteligencji, a także profesorów wyższych uczelni. Rosjanie więzili kilkadziesiąt tysięcy polskich oficerów w kilkunastu obozach, których w konsekwencji bez wyroku sądowego zamordowali w 1940 roku. Polacy powinni o tej tragicznej dacie pamiętać – powiedział Andrzej Melak.

Komitet Katyński zaprasza na uroczystości rocznicowe, które odbędą się dziś o godz. 12 przy Pomniku Katyńskim w Warszawie. O godz. 18 przed ambasadą Federacji Rosyjskiej zaplanowano demonstrację. Natomiast na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się konferencja zatytułowana „Historia i pamięć. 70 lat zmagań o prawdę o zbrodni katyńskiej”.

Również w innych miastach Polacy uczczą pamięć pomordowanych. W miejscach pamięci składane będą kwiaty. Sprawowane będą Msze Św. m.in. w Poznaniu przejdzie Marsz Pamięci; odbędzie się Apel poległych.

W 20. rocznicę wprowadzenia wojsk sowieckich do Polski w Szymbarku odbędzie się też X Światowy Dzień Sybiraka. Udział w uroczystościach wezmą m.in. Sybiracy z kraju i z zagranicy.

Źródło: Radio Maryja

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.