Bezpieczniej dla mnie i miasta

14-03-2013

SANOK / PODKARPACIE. Miasto Sanok otrzymało 89 tysięcy złotych dofinansowania z MSW na realizację projektu „Bezpieczniej dla mnie i miasta”, w ramach Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem bezpieczniej”. Projekt sanocki uplasował się na 3 pozycji w Polsce spośród wszystkich zgłoszonych do dofinansowania.

Projekt został wybrany do oceny ministerialnej przez Wojewodę Podkarpackiego spośród 39, jakie wpłynęły do Urzędu Wojewódzkiego z podkarpacia. Następnie, po ocenie przez grono niezależnych ekspertów z różnych ministerstw i instytucji, znalazł się w czołówce projektów wybranych do dofinansowania z całej Polski.

Projekt „Bezpieczniej dla mnie i miasta” obejmuje trzy główne strategie: „Miasto nocą”, „Kobieta bezpieczna”, „Dziecko w mieście”, skierowane do wszystkich mieszkańców Sanoka.  W ramach każdej z nich zaplanowano 14 konkretnych działań inwestycyjnych, szkoleniowych, warsztatowych, prewencyjnych, które będą realizowane w Sanoku. Inicjatorami przedsięwzięcia są: Miasto Sanok, Komenda Powiatowa Policji oraz Straż Miejska.

- Celem projektu jest zwrócenie uwagi na szeroko pojętą kwestię bezpieczeństwa. Podejmujemy inicjatywy, które wzmacniają poczucie bezpieczeństwa, budują system społecznego wsparcia, wdrażają skuteczne rozwiązania, które pomogą nam żyć lepiej i bezpieczniej w Sanoku – mówi Jadwiga Warchoł, pomysłodawczyni i koordynator projektu.

„Miasto nocą” ma na celu poprawę bezpieczeństwa osób i mienia. W ramach tego działania zostaną m.in. doświetlone miejsca ciemne i niebezpieczne w mieście, rozbudowany monitoring wizyjny, czy zorganizowane dodatkowe nocne patrole weekendowe policji i straży miejskiej. Ciekawy będzie „partyworking”, czyli działania profilaktyczne prowadzone podczas imprez masowych.

Działanie „Kobieta bezpieczna” skierowane jest na poprawę bezpieczeństwa pań pracujących w zawodach sfeminizowanych, w systemach zmianowych. W ramach tej strategii powstanie Miejski Informator Bezpieczeństwa „Gdzie szukać pomocy w problemach”, zostaną zorganizowane spotkania dla pań poruszające problematykę bezpieczeństwa od strony prawnej, psychologicznej oraz policyjnej, a także warsztaty „Wendo czyli kobieca droga”.

Ostatnia część projektu skupia się na tematyce: zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży, przeciwdziałania wandalizmowi, zachowaniom nieakceptowanym społecznie, a także przygotowania ich do dokonywania dobrych wyborów. Zostanie zorganizowana tutaj szósta edycja, tym razem Bezpiecznego Sanockiego Lata Podwórkowego, happening „Umiem-pomagam”, akcja „Art graffiti – czyli nie pisz głupot na murach”, spotkania informacyjne „Kibicuję z klasą”. Zakupione zostaną także specjalne gadżety odblaskowe i promujące projekt.

Projekt będzie realizowany przez Miasto Sanok do końca roku.

Sanockie Lato Podwórkowe – jedno z działań w ramach projektu „Bezpieczniej dla mnie i miasta”

Agnieszka Frączek
Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta w Sanoku

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.