Bobry budują tamę na Sanoczku. Nie wiadomo czy konstrukcja pójdzie do rozbiórki (FILM)

SANOK / PODKARPACIE. Choć są jednymi z największych gryzoni w Europie, wcale nie imponują swoimi rozmiarami, w stosunku do budowli jakie wznoszą. Mowa o bobrach – zwierzętach w Polsce chronionych – i budowanych na rzekach oraz potokach tamach.

Z gałęzi, mułu, darni, kamieni oraz żwiru budują szczelną konstrukcję, która chroni żeremia lub nory danej rodziny. Problem w tym, że często te konstrukcje doprowadzają do wylewania rzek czy tez potoków z koryt. Taka właśnie tama powstaje na potoku Sanoczek w dzielnicy Dąbrówka w Sanoku.

Na razie budowla nie jest bardzo imponujących rozmiarów. Widać jednak, że prace przy jej wznoszeniu ciągle trwają. I z pewnością będzie ona systematycznie rosła. Administratorem rzek i potoków jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej.

Warto dodać, że tylko w tym roku na terenie województwa podkarpackiego wydano 39. pozytywnych decyzji o rozbiórce tam bobrowych. Według stanu na 31 marca tego roku, populacja tych zwierząt na Podkarpaciu szacowana jest na około 14 tys. osobników.

DREWEX

Napisz komentarz:

Jeśli chcesz, aby przy Twoim komentarzu pojawił się avatar, zarejestruj swój adres e-mail w gravatar.com.
"UWAGA! Komentarze niezgodne z regulaminem serwisu nie będą publikowane. Zachęcamy do kulturalnego wyrażania opinii na temat artykułów oraz unikania personalnych ataków słownych."