Nagrobek jednego z najwybitniejszych sanoczan odzyska blask sprzed lat! (FILM)

SANOK / PODKARPACIE. Zmarł przed 77 laty. Był burmistrzem Sanoka, prawnikiem, aptekarzem i działaczem społecznym. Dziś pozostała po nim nazwa ulicy w centrum miasta i nagrobek, który popada w ruinę.

Stowarzyszenie Opieki na Starymi Cmentarzami w Sanoku w dniach 31 października – 2 listopada wystawi przy Domu Przedpogrzebowym przy ulicy Rymanowskiej skarbonkę, z której zysk zostanie przeznaczony na renowację nagrobka Feliksa Gieli.

Giela przez całe swoje życie kierował się dobrem społecznym. Sprzedał miastu tereny od Państwowego Gimnazjum Męskiego im. Królowej Zofii, aż do ulicy Kościuszki (obecna ulica Mickiewicza). Dochód przekazał na rzecz ubogich oraz Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Wspierał finansowo Towarzystwo Upiększania Miasta Sanoka oraz był jednym z fundatorów pomnika Tadeusza Kościuszki, który zlokalizowany był na Placu św. Jana.

W czasach II Rzeczypospolitej w uznaniu zasług, władze miasta nazwały ulicę w dzielnicy Śródmieście imieniem Feliksa Gieli.

Zmarł w 1936 roku w Sanoku.

Więcej informacji w materiale filmowym.

 

DREWEX 5 - 10 - 15 INWEST PROFIL

Napisz komentarz:

Jeśli chcesz, aby przy Twoim komentarzu pojawił się avatar, zarejestruj swój adres e-mail w gravatar.com.
"UWAGA! Komentarze niezgodne z regulaminem serwisu nie będą publikowane. Zachęcamy do kulturalnego wyrażania opinii na temat artykułów oraz unikania personalnych ataków słownych."