Podkarpacie: W minionym roku w 1777 wypadkach zginęło 184 osoby

PODKARPACIE. W 2012 roku na drogach Podkarpacia było zdecydowanie bezpieczniej niż rok wcześniej. Po raz pierwszy od 10 lat w wypadkach zginęło mniej niż 200 osób. Z policyjnych analiz wynika, że bardzo wyraźnie zmniejszyła się także liczba wypadków i rannych w tych zdarzeniach. To wstępne wyniki podsumowania stanu bezpieczeństwa na drogach Podkarpacia w 2012 roku.


Według wstępnych danych w 2012 roku na terenie województwa podkarpackiego doszło do 1777 wypadków. Ich liczba zmniejszyła się zatem znacząco, bo aż o 329 w stosunku do poprzedniego roku. W zdarzeniach tych zginęły 184 osoby (o 40 mniej niż rok wcześniej). Z policyjnych statystyk wynika, że po raz pierwszy od ponad 10 lat liczba zabitych w ciągu roku na drogach Podkarpacia spadła poniżej 200. Zdecydowanie zmniejszyła się również liczba osób rannych w wypadkach drogowych – w minionym roku było ich 2230,  a więc o 398 mniej niż w 2011 roku.

Ze wstępnych analiz wynika również, że w ciągu 12 miesięcy ubiegłego roku policjanci ujawnili 7650 nietrzeźwych kierujących. W roku 2011 było ich 7921, w 2010 – 8160, w 2009 – 7698, w 2008 – 7287.

Jedną z przyczyn znaczącej poprawy bezpieczeństwa na drogach regionu jest aktywność służb policyjnych. Warto pamiętać, że każdego dnia kilkuset policjantów pełni służbę na drodze. Funkcjonariusze realizują szereg zadań, m.in. poprawiają przejezdność dróg ręcznie kierując ruchem, prowadzą kontrole kierujących i pieszych, reagują na wykroczenia.

W ubiegłym roku policjanci ruchu drogowego otrzymali kolejne partie nowoczesnego sprzętu kontrolnego, w tym bezustnikowe urządzenia do sprawdzania stanu trzeźwości i laserowe mierniki prędkości. Ten sprzęt znacznie poprawia skuteczność policyjnych kontroli.

Tylko w ubiegłym roku policjanci przeprowadzili szereg akcji kontrolno-profilaktycznych, m.in. „Trzeźwy poranek”, „Alkohol i narkotyki”, „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, „Bus”, „Truck”.

źródło: KWP

DREWEX

Napisz komentarz:

Jeśli chcesz, aby przy Twoim komentarzu pojawił się avatar, zarejestruj swój adres e-mail w gravatar.com.
"UWAGA! Komentarze niezgodne z regulaminem serwisu nie będą publikowane. Zachęcamy do kulturalnego wyrażania opinii na temat artykułów oraz unikania personalnych ataków słownych."