Szopka pod gwiazdami w Trepczy

TREPCZA / PODKARPACIE. Od kilku już lat w czasie adwentu w bliskości „Papieskiej Barki” powstaje „Szopka pod gwiazdami”, jako świąteczny dar dorosłych dla najmłodszych. Ujmuje prostotą wiejskiej zagrody, w której zatrzymała się święta Rodzina.

Bogata kolekcja figurek zwierząt towarzyszących narodzinom Jezusa ożyje w niedzielę Świętej Rodziny (29 bm) domowymi przyjaciółmi dzieci, z którymi przychodzą oddać pokłon swemu Stwórcy i Panu. Pierwszymi zwiastunami bożonarodzeniowej radości od kilku lat stają się myśliwi z koła „Jarząbek” i „Darz Bór”. W wigilijne południe (24 bm) powracając z tradycyjnego polowania zatrzymują się tu na wspólne dzielenie się opłatkiem i kolędowanie. Rozchodzący się aż ku historycznej Fajce głos myśliwskiego rogu i melodie kolęd wygrywane na trąbce stają się znakiem bliskości świąt. W noc Bożego Narodzenia liczni uczestnicy Pasterki (25 bm) na jej zakończenie otoczą zagrodę, aby opiece Świętej Rodziny powierzyć swoje rodziny oraz tych, którzy w poszukiwaniu lepszego  życia udali się na emigrację. Znakiem żywej pamięci o nich jest również bogata świąteczna ekspozycja różnobarwnych flag krajów, w których się zatrzymali. Gromki nocny śpiew znanych i pięknych polskich kolęd staje się szczególnym znakiem powitania nowonarodzonego Jezusa. W tym roku dodatkowym kolędnikiem będzie sam… Jan Paweł II, którego śpiew nagrany przez siostry Sercanki podczas jednej z watykańskich wigilii zostanie odtworzony z płyty.

Warto dodać, że przez cały okres Bożego Narodzenia uczestnicy codziennych wieczornych Mszy po ich zakończeniu udają się w to szczególne miejsce na krótką modlitwę i kolędowanie, zaś mali  kolędnicy misyjni (6 stycznia) zanim wyruszą w drogę tu szukają natchnienia do wypełnienia swego zadania. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia „trepczańskiego Betlejem”, otwarte będzie całą dobę. Szczególnie wieczorową i nocną porą, dzięki  iluminacji  ujmuje swoją prostotą i pięknem.


materiał nadesłany

DREWEX

Napisz komentarz:

Jeśli chcesz, aby przy Twoim komentarzu pojawił się avatar, zarejestruj swój adres e-mail w gravatar.com.
"UWAGA! Komentarze niezgodne z regulaminem serwisu nie będą publikowane. Zachęcamy do kulturalnego wyrażania opinii na temat artykułów oraz unikania personalnych ataków słownych."