Na ustrzyckim rynku wyrośnie Dąb Wolności

Dąb upamiętniający zawarcie porozumień ustrzycko-rzeszowskich w 1981 roku zostanie posadzony we wtorek 23 września na ustrzyckim rynku.

Uroczystość z udziałem przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP rozpocznie się o godzinie 13.00 hejnałem miejskim.

W sadzeniu drzewka wezmą też udział reprezentanci sygnatariuszy porozumień sprzed 33 lat, władz samorządowych i leśników. W programie przewidziano też koncert „Ćwierć wieku wolności” w wykonaniu zespołów artystycznych Ustrzyckiego Domu Kultury i miejscowych szkół.

„Dęby Wolności” to wspólna inicjatywa Kancelarii Prezydenta RP i Państwowego Gospodarstwa Leśne Lasy Państwowe, mająca na celu upamiętnienie w różnych miejscach kraju odzyskania przed 25 laty suwerenności przez nasz naród w historycznych, czerwcowych wyborach 1989 roku.

Pomysł nawiązuje do spontanicznego sadzenia „Dębów Niepodległości” w latach 1918–1928, kiedy to dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości, społeczeństwo wraz z leśnikami sadziło dęby.

Drzewa te w wielu miejscowościach przetrwały do naszych czasów jako świadkowie tamtych wydarzeń. Dziś stanowią świadectwo patriotycznych postaw, jednoczących Polaków we wspólnym dziele.

Akcja sadzenia „Dębów Wolności” została wpisana w obchody jubileuszu 90-lecia Lasów Państwowych – jednostki powstałej w 1924 roku, wkrótce po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Organizatorami uroczystości 23 września są: Burmistrz Ustrzyk Dolnych i Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Fot. RDLP Krosno

DREWEX

Napisz komentarz:

Jeśli chcesz, aby przy Twoim komentarzu pojawił się avatar, zarejestruj swój adres e-mail w gravatar.com.
"UWAGA! Komentarze niezgodne z regulaminem serwisu nie będą publikowane. Zachęcamy do kulturalnego wyrażania opinii na temat artykułów oraz unikania personalnych ataków słownych."