Wspólne szkolenia LPR i GOPR

Wczoraj (25 bm.) w Warszawie Robert Gałązkowski, dyrektor SP ZOZ LPR i Jerzy Siodłak, naczelnik Grupy Beskidzkiej GOPR podpisali umowę dotyczącą przeprowadzania szkoleń z zakresu ratownictwa z powietrza w górach.

Wspólne ćwiczenia załóg HEMS i ratowników górskich będą się odbywały do końca czerwca 2015 roku, a pierwsze z nich zaplanowano na wrzesień.

Umowę podpisano w ramach realizacji projektu „Na każde wezwanie II”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Priorytet VIII Regionalne kadry gospodarki, Działanie 8.1 „Rozwój pracowników i przedsiębiorstw w regionie”, Poddziałanie 8.1.1 „Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw”.

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Lotnicze Pogotowie Ratunkowe w zakresie lotów z wykorzystaniem długiej liny współpracują ze sobą od września 2011 roku.

Do specjalnej belki z boku śmigłowca podczepiana jest lina, na której ratownik GOPR desantuje się do poszkodowanych bezpośrednio z pokładu śmigłowca. Umożliwia to podebranie poszkodowanego i przetransportowanie w bezpieczne miejsce. Dzięki temu zapewnione jest szybsze dotarcie pomocy w miejsca niedostępne z ziemi. Taka współpraca jest nieoceniona w rejonach górskich i dotyczy baz HEMS z Sanoka, Krakowa, Gliwic i Wrocławia.

LPR

DREWEX

Napisz komentarz:

Jeśli chcesz, aby przy Twoim komentarzu pojawił się avatar, zarejestruj swój adres e-mail w gravatar.com.
"UWAGA! Komentarze niezgodne z regulaminem serwisu nie będą publikowane. Zachęcamy do kulturalnego wyrażania opinii na temat artykułów oraz unikania personalnych ataków słownych."