REKLAMA
REKLAMA

Olbrzymi sukces akcji „Wyślij książkę do Komańczy”

KOMAŃCZA. Na apel Zespołu Szkół w Komańczy odpowiedziały z całej Polski osoby prywatne, instytucje i przedsiębiorstwa – do tej placówki oświatowej poczta dostarczyła w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2264 nowych książek, które pomogą w propagowaniu wiedzy i zainteresowań wśród bieszczadzkiej młodzieży.

Dariusz Podbereski, Błażej Błażejowski oraz Maria Grabek, dyrektor Zespołu Szkół w Komańczy, rozpoczęli w marcu br. akcję pod nazwą „Wyślij książkę do Komańczy”, polegającą na zbiórce pozycji książkowych dla uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów z obszaru bieszczadzkiej gminy Komańcza i okolic.

Zbiórka miała na celu zebranie 700 pachnących drukiem, nowych książek, w celu wręczenia ich dzieciom na koniec roku szkolnego. Informowano, że w przypadku zebrania większej ilości książek egzemplarze dodatkowe zostaną przekazane szkołom w sąsiednich gminach.

Akcja została nagłośniona przez radiową Trójkę, Gazetę Wyborczą oraz przez wiele portali internetowych o zasięgu ogólnopolskim. Zamierzeniem ambitnego projektu było propagowanie wiedzy oraz rozwój zainteresowań wśród bieszczadzkiej młodzieży, tak aby otrzymana książka mogła stać się bodźcem do lepszej nauki, a następnie startu do szkoły średniej i później na studia. Podkreślano, że zbiórka nie ma nic wspólnego z nagłaśnianiem jakoby niższego statusu materialnego mieszkańców Bieszczadów.

Prawdą jest natomiast, że są trudności z dostępem do wiedzy w Bieszczadach, gdzie nie wszyscy mogą korzystać w domach z Internetu z powodu wciąż słabej infrastruktury telekomunikacyjnej. Ponadto dzieci z ośrodków wielkomiejskich mają dostęp do licznych placówek kulturalno – oświatowych, gdzie działają różnorodne kółka zainteresowań, a przeciętne dziecko z zakątka Bieszczadów ma ok. 50 km do najbliższego kina.

Dla organizatorów akcji „Wyślij książkę do Komańczy” najważniejsze było propagowanie wiedzy wśród dzieci. To ona może być kołem zamachowym do ich lepszego, pełniejszego życia, a nie wywoływanie litości. Książka dla tych dzieci ma się stać inspiracją, rozbudzeniem ciekawości świata, zapoczątkować zainteresowanie nauką, albo być po prostu miłą lekturą na wakacje. Przyszłych darczyńców informowano, że zbierane książki będą przeznaczone dla dzieci w wieku 6-15 lat i mogą to być bajki, opowiadania, poezja, książki o muzyce, filmie, technice, encyklopedie, leksykony, słowniki, itp.Proszono o zakup wyłącznie nowych książek, a następnie zapakowanie ich i wysłanie na adres Zespół Szkół w Komańczy.

Najbardziej zaangażowanymi sojusznikami i niestrudzonymi propagatorami akcji byli: Dariusz „Łoś” Podbereski – ekolog dziennikarz Radia Gdańsk oraz znany w Polsce i za granicą paleontolog – dr Błażej Błażejowski. Ten wywodzący ze Szczawnego koło Komańczy uznany naukowiec, powraca często w swoje rodzinne strony i organizuje dla tutejszej młodzieży warsztaty paleontologiczne, czym dobitnie pokazuje, że dzięki zauroczeniu wiedzą można osiągnąć bardzo wiele w życiu – pomimo tego, iż pochodzi się z Bieszczad.

W akcję zaangażowali się również m.in.: znany piosenkarz – Tomasz Szwed, Konrad Szachnowski – sanoczanin, dyrektor teatru miniatura w Gdańsku, Orkiestra Świętego Mikołaja (jeden z zespołów, które „wymyśliły” folk w Polsce, szczególnie związany z nieistniejącą już wsią Jawornik w gminie Komańcza), Janusz Janowski – miłośnik Beskidu Niskiego oraz Piotr Harhaj „Sasza” i Chutir – ukraińska kapela folkowa z Gdańska.
Uroczyste podsumowanie imponującego rezultatu akcji „Wyślij książkę do Komańczy” odbyło się w poniedziałek 21.06.2010r. w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Komańczy z udziałem uczniów, Rady Rodziców, Wójta Gminy Komańcza – Stanisława Bielawki, dyrektorów szkół podstawowych i gimnazjów z regionu oraz zaproszonych gości, którzy aktywnie wspierali projekt.

Centralne miejsce pomieszczenia zajęły liczne pudła, w których znajdowały się podarowane z całej Polski książki. Na wstępie pani Maria Grabek poinformowała wszystkich zebranych, że w najśmielszych oczekiwaniach nie spodziewała się tak oszałamiających efektów akcji, ponad dwóch tysięcy książek, bezpłatnych prenumerat gazet i czasopism, płyt CD z filmami i muzyką oraz kaset, a wciąż przychodzą nowe!

Dyrektor z całego serca dziękowała wszystkim propagatorom akcji na niwie ogólnopolskiej oraz darczyńcom, których pełną listę (ponad 300 pozycji) zamieściła na stronie internetowej Zespołu Szkół w Komańczy. Szczególne podziękowania popłynęły do najbardziej zaangażowanych sojuszników: Dariusza Podbereskiego, dr Błażeja Błażejewskiego, radiowej Trójki i Gazety Wyborczej, dzięki którym do Komańczy trafiła tak imponująca liczba woluminów od przyjaciół Bieszczad z całego kraju.

Do zbiorów Zespołu Szkół w Komańczy trafił m.in. cały komplet książek o Panu Samochodziku ofiarowany przez żonę nieżyjącego już autora cyklu – Zbigniewa Nienackiego. Wielu darczyńców (wśród których niejednokrotnie byli naukowcy, pisarze, bankowcy, wysocy urzędnicy państwowi, itp) oprócz książek przysyłało też listy – dyrektor Grabek zacytowała fragment jednego z nich „ 60 lat temu urodziłam się koło Komańczy. Książki stały się dla mnie przepustką do świata i pomogły mi skończyć liceum i studia – wam drogie dzieci życzę tego samego”.

Wszystkie otrzymane książki zostały opieczętowane logiem akcji, zawierającym sentencję „Czytanie uskrzydla”. Na zakończenie swojego wystąpienia dyrektor Grabek poinformowała, że z całej puli dotychczas otrzymanych książek 800 pozycji zasili bibliotekę w jej szkole, a pozostałe 1500 sztuk zostanie na koniec roku szkolnego rozdane dzieciom ze wszystkich placówek oświatowych z obszaru Gminy Komańcza oraz z Wisłoka Wielkiego i Mokrego – na każdego z zaproszonych dyrektorów szkół oczekiwały paczki ze stosownymi pakietami po ok. 100 woluminów.

Zespół Szkół w Komańczy podzielił się też książkami z zalaną powodzią szkołą w gminie Wilków w woj. lubelskim (150 szt.) oraz przekazał po 1 pozycji dla każdego z 35 uczniów z rodzin powodzian z powiatu jasielskiego, którzy przebywają na zielonej szkole w pobliskim Wisłoku Wielkim. Następną częścią uroczystości, podsumowującej udaną akcję „Wyślij książkę do Komańczy” były występy artystyczne w wykonaniu uczniów z różnych klas Zespołu Szkół w Komańczy, którzy w atrakcyjny i humorystyczny sposób udowadniali, że kontakt z książkami i wypływającą z niech wiedzą jest niezbędny w życiu każdego człowieka.

Na zakończenie imprezy pani Maria Grabek życzyła zgromadzonym na uroczystości uczniom żeby ze wszystkich sił starali się przeczytać jak najwięcej z podarowanych im książek. „Czy spełnią się wasze marzenia, to zależy od was samych. Żeby coś osiągnąć w życiu nie trzeba mieszkać w Warszawie”, dodała też, że sukces tej akcji motywuje dorosłych do częstszego zaangażowania w realizację podobnych przedsięwzięć.

23-06-2010

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)