REKLAMA
REKLAMA

Kolektory słoneczne – duży komfort, ogromne oszczędności !

Ekologia

Każdy z nas chroniąc środowisko przyczynia się do zachowania tego, co zastaliśmy, czyli zielonych lasów, pięknych jezior i gór dla dalszych pokoleń.

Musimy zdawać sobie sprawę z potrzeby ochrony powietrza, wody i gleby. Codziennie uczymy się obowiązku zmniejszania odpadów i poszukiwania bezpiecznych dla środowiska sposobów uzyskiwania energii i oszczędnego korzystania z zasobów surowcowych i biosfery. W krajach Unii Europejskiej funkcjonują już gospodarstwa ekologiczne. W Polsce ten sposób gospodarowania zaczyna się dopiero rozwijać.

W ciągu zaledwie 15 minut Słońce dostarcza do Ziemi tyle energii, ile nasza planeta zużywa przez cały rok. To doskonałe źródło darmowej energii – wystarczy ją tylko wykorzystać. Dzięki urządzeniom solarnym, realne stało się zastosowanie promieniowania słonecznego w życiu codziennym. Dzięki nim mniej zapłacimy za ciepłą wodę – latem przy dużym nasłonecznieniu nawet wcale – a także ograniczymy koszty ogrzewania zimą. Same kolektory to jednak nie wszystko. Wytworzone ciepło trzeba zmagazynować, aby zwiększyć wydajność całej instalacji. Odpowiednio dostosowane podgrzewacze akumulacyjne pozwalają wykorzystać energię wtedy, kiedy jej potrzebujemy, a nie tylko wtedy, gdy po prostu jest.

Rodzaje kolektorów słonecznych

Poprawnie zaprojektowana i wykonana instalacja solarna pozwala zaoszczędzić 60% – 70% rocznych wydatków na podgrzewanie wody. To wszystko warunkuje stałe i wieloletnie korzyści ekonomiczne. W skład zestawu solarnego CWU wchodzi kolektor słoneczny, montowany najczęściej na dachu budynku, który jest połączony elastycznymi przewodami karbowanymi, nierdzewnymi z zasobnikiem wody użytkowej oraz z zespołem pompowo-sterowniczym, który wymusza cyrkulację płynu roboczego i kieruje pracą pompy. Informacje o prawidłowym funkcjonowaniu całego systemu otrzymujemy za pomocą zaawansowanego regulatora który jednocześnie steruje pracą układu solarnego.

W grupie kolektorów słonecznych możemy wyróżnić najbardziej popularne kolektory płaskie oraz najnowszej generacji kolektory próżniowe (rurowe).

Kolektory płaskie

Kolektor płaski ST 191DE, charakteryzuje się bardzo wysoką sprawnością, powyżej 80,6% potwierdzoną certyfikatem Solar Keymark. Jego stabilna i bardzo solidna obudowa gwarantuje efektywną pracę w trudnych warunkach. Zastosowano w nim innowacyjną izolację w postaci płyty warstwowej PIR-extra 20mm, co pozwala na niską wagę pustego kolektora, tylko 32,5kg. Wężownicowy układ przewodów wewnętrznych (meander) gwarantuje równomierny przepływ we wszystkich kolektorach pracujących w układach bateryjnych oraz wysoki i równomierny odbiór ciepła ze wszystkich kolektorów. Zaletą jest jego bardzo niska temperatura stagnacji 191°C co gwarantuje duże bezpieczeństwo eksploatacji.

Kolektory próżniowe

Na uwagę zasługuje próżniowy kolektor rurowy z płaskim absorberem (heat pipe) P 10 DE, który pod względem wydajności znacznie przewyższa ogólnie dostępne kolektory rurowe- termosowe. Najważniejszą jego zaletą jest bezpieczeństwo wynikające z niskiej temperatury stagnacji – tylko 160˚C. Rurka zamknięta jest w próżni, dlatego temperatura zewnętrzna nie ma większego wpływu na ilość wytwarzanego ciepła. Kondensator nagrzewa się już po minucie, niczym grzałka. Poszczególne rury można obrócić dokładnie w stronę słońca. Nasz kolektor jest łatwy i wygodny w montażu. Posiadamy jedne z najlepszych kolektorów dostępnych na rynku.

 

Dotacje:

Każda osoba fizyczna i wspólnota mieszkaniowa (nie podłączona do sieci ciepłowniczej) może się ubiegać o kredyt w bankach, które podpisały umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dotacja wynosi 45% kapitału kredytu bankowego wykorzystanego na sfinansowanie kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

Dopłaty dotyczą zarówno zakupu kolektorów jak i aparatury niezbędnej do ich prawidłowego funkcjonowania. Inwestorzy mogą zatem liczyć na dofinansowanie kosztów:
-sporządzenia projektu instalacji,
-zakupu zestawu solarnego,
-montażu zestawu.

Warunkiem uzyskania dotacji jest zakup zestawów solarnych, które odpowiadają wymaganiom NFOŚiGW. Nasza firma pośredniczy pomiędzy Kredytobiorcą a bankiem i pomaga w kompletowaniu niezbędnych dokumentów oraz uzyskaniu dotacji. Dlatego można mieć pewność, że wszystko zostanie przeprowadzone prawidłowo i szybko.

 

Dlaczego warto kupić kolektory w firmie Solartime?

 1. Mają Państwo pewność, że zakupione kolektory posiadają certyfikaty wymagane do tego aby otrzymać dotację.
  2. Nasi doradcy techniczni pomogą dobrać zestaw najbardziej optymalny do Państwa potrzeb i oczekiwań.
  3. Wykonamy profesjonalny projekt
  4. Montażu dokonują tylko autoryzowani przez nas instalatorzy.
  5. Pomożemy Państwu we wszystkich formalnościach związanych z kredytem i dotacją.
  6. Gwarantujemy najwyższą jakość zestawów solarnych

Dlaczego nie zaleca się kupowania kolektorów na własną rękę?

1. Istnieje ryzyko zakupu kolektorów, które nie maja certyfikatów co spowoduje, że nie otrzymają Państwo dotacji.
2. Ewentualne problemy z gwarancją ( producent winą za błędne działanie systemów obarcza montaż – instalator zaś produkt)
3. Źle dobrany zestaw solarny nie dostosowany do potrzeb odbiorcy.
4. Problemy z serwisem – brak opieki profesjonalnej firmy serwisowej.

 

Z naszego doświadczenia wynika, że nawet 50% zamontowanych instalacji działa wadliwie.

Wysoka jakość techniczna kolektorów płaskich ST 191 DE lub próżniowych P 10 DE to nawet 80 % sprawności. W dzień słoneczny z 1000 W/m² energii słonecznej można uzyskać do 800 W zamienionych w ciepło. 10 lat gwarancji na kolektory oraz poprawnie zaprojektowana i wykonana instalacja solarna pozwala zaoszczędzić 50% – 70% rocznych wydatków na podgrzewanie wody.

 

To wszystko warunkuje stałe i wieloletnie korzyści ekonomiczne.

Przykład:
Jeśli wydajemy na podgrzanie CWU – 150 zł miesięcznie, rocznie daje nam to koszt 1 800 zł.
Przy założeniu, że w ciągu roku zaoszczędzimy 60 % wydatków, to:
1800 zł x 60% = 1080 zł- kwota jaką oszczędzimy w ciągu roku.
Koszt założenia przykładowej instalacji solarnej ( 2 płaskie i 200 litrów podgrzewacz)
to 10 000 zł. Dotacja do tej kwoty z NFOŚiGW to 45% – 4500 zł
Rzeczywisty koszt jaki musimy ponieść po odjęciu kwoty dofinansowania to 5 500 zł.
Dzielimy tę kwotę przez zakładaną oszczędność na rok 1080 zł.
5 500zł : 1 080zł = 5,09 lat ( okres zwrotu )

Na podanym przykładzie widzimy, że inwestycja zwraca się średnio po okresie 5 lat. Przy ciągłym wzroście cen energii czas zwrotu takiej instalacji będzie się jeszcze zmniejszał. Po tym czasie mamy już tzw. darmową energię o minimalnych kosztach eksploatacji.

 

 

Bardzo ciekawą propozycję dotyczącą kolektorów słonecznych ma dla swoich klientów firma Solartime, (ul. Rymanowska 52, 38-500 Sanok), oferująca najwyższej klasy systemy solarne. Firma wyręcza swoich klientów w uciążliwym załatwianiu formalności związanych z uzyskaniem dotacji na kolektory słoneczne, zapewniając im kompleksową obsługę także w tym zakresie.

 

Pośredniczy ona w staraniach o uzyskanie dotacji, a klient nie wychodzi z domu, gdyż wszystkie formalności załatwia za niego przedstawiciel Solartime. Wystarczy umówić się na spotkanie z doradcą technicznym, który przyjeżdża do domu klienta i udziela całkowicie bezpłatnych konsultacji w zakresie doboru optymalnej instalacji i sposobu uzyskania dotacji. Posiadamy najwyższej jakości, niemieckie kolektory słoneczne, o bardzo dobrych parametrach technicznych oraz ogromne doświadczenie w montażu instalacji i ich serwisowaniu.

 

 

Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej: www.solartime.pl

lub pod numerami telefonu 13 46 46 120 lub 515 155 900.21-05-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook