REKLAMA
REKLAMA

Quadowcy i motocykliści crossowi na celowniku

SANOK. W sezonie letnim prawdziwą zmorą lasów są quady, motocykle crossowe. Straż Miejska w Sanoku, sanocka Policja oraz Straż Leśna z Nadleśnictwa Brzozów rozpoczynają wspólne akcje mające na celu przeciwdziałanie temu procederowi.

W obrębie Sanoka usytuowanych jest wiele terenów zielonych i leśnych, zwłaszcza w okolicach dzielnic Olchowce i Biała Góra. Mieszkańcy bardzo chętnie tam odpoczywają. Niestety w sezonie letnim relaks zakłócają im quadowcy, crossowcy, którzy na swoich ryczących maszynach jeżdżą po lasach.

Nie jest to tylko kwestia zakłócania ciszy, quady, motocykle crossowe dewastują środowisko naturalne, płoszą zwierzynę, zaburzając przez to ekosystem. Rozjeżdżają drogi leśne, szlaki turystyczne, które są bardziej podatne na zniszczenia zwłaszcza po opadach deszczu. Poza tym sanockie tereny leśne – pasmo Gór Słonnych – są włączone w sieć obszarów Natura 2000, chronionych prawem unijnym, ponadto w Bykowcach posiadamy rezerwat przyrody – objaśnia Bogdan Fijałka, Komendant Straży Leśnej Nadleśnictwa Brzozów.

Nie od dziś wiadomo, że jazda quadami, crossami po terenach leśnych jest wykroczeniem.
Zgodnie z art. 161 Kodeksu wykroczeń w związku z art. 29 ustawy o lasach, każdy, kto wjeżdża do lasu w miejscu niedozwolonym, a jest nieuprawniony lub nie posiada na to zgody właściciela, podlega karze grzywny – tłumaczy Marek Przystasz, Komendant Straży Miejskiej w Sanoku.

Jednak nie tylko za to quadowcy i crossowcy będą piętnowani.
Kodeks wykroczeń jasno precyzuje, że karze grzywny podlega również niszczenie lasu, czy płoszenie zwierząt – dodaje komendant Bogdan Fijałka.

Coraz więcej interwencji w tej kwestii zgłaszanych jest do Urzędu Miasta w Sanoku. Sprawą zajęła się Straż Miejska, która nawiązała współpracę z sanocką Policją oraz Strażą Leśną z Nadleśnictwa Brzozów. Efektem tego będą wspólne patrole, prowadzone na terenach zielonych i leśnych w Sanoku, a także na drogach dojazdowych do tych terenów, takich, którymi najczęściej zwykli jeździć użytkownicy quadów i crossów. Będą to działania na razie w systemie weekendowym, gdyż właśnie wtedy quadowcy i crossowcy szczególnie chętnie jeżdżą po lasach.

Przy okazji tej akcji funkcjonariusze zwrócą także uwagę na sprawę zaśmiecania lasów i terenów zielonych, zwłaszcza odpadami budowlanymi, remontowymi.
Przypominamy, że zaśmiecanie lasów i terenów zielonych podlega karze grzywny od 50 do 500 złotych – informuje komendant M. Przystasz.

Foto: archiwum Straży leśnej RDLP w Krośnie

Agnieszka Frączek
Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta w Sanoku

05-07-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)