REKLAMA
REKLAMA

SDK – spektakl teatralny: „EDUKACJA RITY”

SANOK. Już 22 grudnia br. o godz. 18.00 na deskach Sanockiego Domu Kultury spektakl teatralny „Edukacja Rity” na podstawie dramatu Willy`ego Russella w wykonaniu Teatru im. Wandy Siemaszkowej z Rzeszowa. Cena biletu: 20 zł

Reżyseria: Sławomir Gaudyn
Scenografia: Tadeusz Smolicki

Obsada:
Małgorzata Pruchnik,
Robert Chodur

sprzedaż biletów w godz.8.00-15.00, 16.00- 19.00

Pamiętają Państwo film pt. „Edukacja Rity”? Został zrealizowany w latach 80., na podstawie dramatu Willy`ego Russella. Główną rolę męską – przegranego, zmagającego się z alkoholizmem profesora, zagrał wtedy Michael Caine.

Starogrecki mit Pigmaliona, według którego król Cypru ożenił się z ożywionym przez Afrodytę, boginię miłości, posągiem kobiety z kości słoniowej, znalazł – jak wiele prastarych mitów – odzwierciedlenie w
nowożytnej literaturze.

Sztuka Willy’ego Russella Edukacja Rity stanowi dosyć oczywiste nawiązanie nie tyle do mitu, co do utworu G. B. Show’a. Starzejący się profesor ma w ramach otwartego uniwersytetu uczyć o literaturze i sztuce fryzjerkę. Role nauczyciela i uczennicy okazują się w fabule spektaklu mocno umowne i w pewnym momencie dochodzi do ich odwrócenia.

Sztuka porusza ważne problemy wewnętrznej przemiany, jej percepcji, a także relacji pomiędzy osobami w różnym wieku, z różnych klas społecznych, różnej płci. Choć tematyka jest poważna, nie bagatelizuje się tu strony rozrywkowej – wiele kwestii wywołuje uśmiech, często nawet śmiech.

Spektakl dostarcza zarówno rozrywki, jak i pożywienia dla refleksji. Nieczęsto się zdarza, żeby tzw. dramat środka, a więc nie za ambitny, ale w żadnym razie nie uproszczony, został tak profesjonalnie wystawiony i z takim wdziękiem zagrany, jak zrobiła to ekipa Teatru im. Wandy Siemaszkowej. Warto polecić to przedstawienie nie tylko osobom rzadko nawiedzającym świątynie Melpomeny. Także zapaleni teatromani i teatro-manki będą mieli z tego przedstawienia mnóstwo radości.

Czas trwania: 90 min (1 przerwa)

SDK
ul. Mickiewicza 24
38-500 Sanok
tel-fax. 013 463 10 42
www.sdksanok.pl

17-12-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)