REKLAMA
REKLAMA

„Telefon – Pasy” policyjne działania na drogach

PODKARPACIE. Przez cały weekend podkarpaccy policjanci będą prowadzić działania pod kryptonimem „TELEFON – PASY”. Funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na przestrzeganie obowiązku jazdy z zapiętymi pasami bezpieczeństwa

, sprawdzą też czy kierowcy korzystający z telefonu komórkowego w czasie prowadzenia pojazdu robią to zgodnie z przepisami.

Jak wynika ze statystyk bezpieczeństwa ruchu drogowego, aż 35% kierowców korzysta z telefonu komórkowego w czasie prowadzenia pojazdu niezgodnie z przepisami. Tym samym stwarzają oni bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia dla innych uczestników ruchu drogowego. Kierowca rozmawiający przez telefon trzymany w dłoni odwraca swoją uwagę od tego, co dzieje się na drodze, nie zawsze właściwie reaguje na sytuacje zdarzające się w ruchu ulicznym, a mając jedną rękę zajętą trudniej jest mu wykonywać samochodem niektóre manewry. Zgodnie z art. 45 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym ( Dz. U. z 2005r. Nr 108 poz. 908 z późn. zm.) Kierującemu pojazdem zabrania się „korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku”.

Policyjne statystyki wskazują też, że nadal wielu kierowców i pasażerów nie stosuje się do obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa. Tylko w ubiegły wtorek, podczas działań „Prędkość” podkarpaccy policjanci ujawnili 83 kierowców i 11 pasażerów, którzy nie korzystali podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa.

Dlatego jutro od rana policjanci będą prowadzić działania pod kryptonimem „TELEFON – PASY”. Akcja potrwa cały weekend. W tym czasie policjanci będą zwracać szczególną uwagę na wykroczenia polegające na:
– korzystaniu z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręce przez kierującego pojazdem,
– niestosowaniu się do obowiązku używania pasów bezpieczeństwa przez kierującego pojazdem oraz osób przewożonych takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa,
– niestosowaniu się do obowiązku używania pasów bezpieczeństwa przez kierującego taksówką w czasie, gdy nie przewozi pasażera,
– naruszeniu obowiązku przewożenia dzieci w pojeździe poza fotelikiem ochronnym lub innym urządzeniem do przewożenia dzieci,
– niestosowaniu się do obowiązku używania pasów bezpieczeństwa przez instruktora nauki jazdy w czasie, gdy nie prowadzi szkolenia.

KWP

30-03-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)