REKLAMA
REKLAMA

Wkroczyliśmy w XXI wiek – Elżbieta Łukacijewska, Poseł do Parlamentu Europejskiego o nowo otwartej bazie HEMS w Sanoku

SANOK. 7 sierpnia uroczyście otwarto bazę Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego w Sanoku. Koszt budowy bazy wyniósł 6 199 200 zł, z tego 5 269 320 zł to dofinansowanie unijne.

Inwestycja została zrealizowana w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, który oprócz bazy w Sanoku obejmie jeszcze 9 innych baz HEMS i jedną Stację Obsługi Technicznej.

 

Pani Poseł, Sanok doczekał się najnowocześniejszej na chwile obecną bazy HEMS w Polsce . Niektórzy twierdzą, że nie jest ona, w tym miejscu tak potrzebna – co Pani o tym sądzi?

Tak. Mamy obiekt na miarę XXI wieku i doskonale pamiętamy dyskusje jaka toczyła się na forum naszego województwa w związku z jego lokalizacją i zakupem Eurocopetra. Było wiele głosów za tym, aby baza została usytuowana w Rzeszowie. Osobiście wielokrotnie interweniowałam w tej sprawie uznając, że to właśnie Sanok jest miejscem, gdzie taka inwestycja powinna być zrealizowana. Zarówno mieszkańcy, jak i turyści, którzy odwiedzają nasz region muszą mieć pewność, iż w sytuacji zagrożenia pomoc zawsze dotrze na czas. Bieszczady to bardzo trudny teren dla służb ratowniczych, ze względu na jego duży obszar, trudne ukształtowanie terenu oraz duże natężenie ruchu turystycznego. Zabezpieczenie śmigłowcowe w tej części województwa to szansa na szybką pomoc medyczną nie tylko dla turystów, ale również mieszkańców.

Najlepszym tego przykładem jest akcja ratownicza, która została podjęta podczas uroczystości otwarcia.

Zgadza się. Mieliśmy okazję być świadkami sprawnego działania Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W niektórych przypadkach to minuty decydują o losie pacjenta. Dlatego tak ważne jest fachowe zabezpieczenie medyczne, szczególnie w Bieszczadach, gdzie odległości od szpitali i specjalistycznych oddziałów są tak znaczne.

Dyrektor Gałązkowski w swoim przemówieniu zaznaczył, iż to w dużej mierze dzięki Pani pomocy udało się zrealizować na terenie Sanoka tą inwestycję.

Z całego serca zależało mi na tym projekcie, jak i na tym, aby do Sanoka trafił nowy Eurocopter, dlatego jak tylko mogłam wspierałam w Warszawie nie tylko wszelkie działania, ale również przekonywałam, że to tutaj powinno się realizować zakup. Często musiałam spierać się o tą kwestię z moimi kolegami, którzy uważali, że to w innej części województwa powinien stacjonować Eurocopter. Jeszcze raz podkreślę, że w Sanoku zarówno baza HEMS, jak przyszpitalne lądowisko to rzeczy niezbędne – są one również wizytówką Sanoka.

Wiele inwestycji w naszym kraju realizowane jest z wykorzystaniem środków unijnych.

Zgadza się. Baza HEMS, czy lądowisko przy sanockim szpitalu to przykłady inwestycji, które bez udziału środków unijnych nie zostałyby w tak szybkim czasie zrealizowane. Przez pół kadencji w PE byłam członkiem Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności, tym bardziej doceniam działania podejmowane na rzecz poprawy jakości świadczonych usług medycznych. Jako Poseł do Parlamentu Europejskiego cieszę się, iż Podkarpacie potrafi wykorzystywać możliwości jakie daje nam przynależność do UE. Jestem dumna, patrząc na nasz region i jego dynamiczny rozwój. Często spotykam się z pozytywnymi komentarzami osób, które systematycznie odwiedzają Podkarpacie i zauważają przemiany, które się u nas dokonują.

 

źródło: tekst nadesłany

14-08-2012

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)