REKLAMA
REKLAMA

Edukacja w walce z rakiem

SANOK / PODKARPACIE. Zakończyła się III edycja konkursu pod hasłem „Szkoła Promująca Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem” dla szkół województwa  małopolskiego i podkarpackiego. Szkoła Podstawowej nr 4 w Sanoku im. ks. Zdzisława  Jastrzębiec  Peszkowskiego, jako najlepsza na Podkarpaciu w kategorii szkół podstawowych, zajęła wysokie III miejsce.

Projekt realizowany  jest  przez  Tarnowski  Ośrodek  Onkologiczny  Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Łukasza w Tarnowie,  Kuratorium Oświaty w Krakowie – Delegatura w Tarnowie przy współpracy Kuratorium Oświaty w Rzeszowie i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Dla sanockiej szkoły jest to ogromne wyróżnienie, zważywszy na to, że w projekcie brało udział  ponad 3000 szkół. Przedstawiciele sanockiej „czwórki” – dyrektor Krzysztof Zając i szkolny koordynator projektu Aleksandra Czech, w dniu 1 marca 2013r. w Auli Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie, uczestniczyli w konferencji podsumowującej realizację konkursu. Gościem honorowym konferencji był prof. Witold Zatoński – autor Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem, który wygłosił bardzo interesujący wykład: „Refleksje o zdrowiu Polaków”.

Uczestnicy konferencji zobaczyli też prezentacje multimedialne czterech wyróżnionych projektów szkolnych, po czym przedstawiono wyniki konkursu.

Wręczenia nagród i dyplomów wyróżnionym szkołom dokonali zacni goście oraz Małopolski Kurator Oświaty – Aleksander Palczewski.

Szkoła Podstawowa nr 4 w Sanoku otrzymała również Certyfikat szkoły upowszechniającej zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem za ciekawe przedsięwzięcia edukacyjne z udziałem specjalistów  oraz szeroki zasięg i obszar działań w zakresie  kształtowania i upowszechniania postaw i zachowań zdrowotnych w szkole, rodzinie i środowisku.

Przy realizacji szkolnego projektu „Ratuj się kto może”, znacznie wzrosła świadomość społeczności szkolnej, dotycząca wpływu naszego stylu życia na ogólny stan zdrowia i zapobieganie wielu chorobom w tym nowotworom. W XXI wieku – rak jest zabójcą nr 1, dlatego tak ważne jest kształtowanie kompetencji zdrowotnych, które pozwolą nam dożyć sędziwego wieku w dobrej formie.

źródło: materiały nadesłane / Aleksandra Czech – Szkolny koordynator promocji zdrowia

12-03-2013

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)