REKLAMA
REKLAMA

Międzynarodowe ćwiczenia ratownicze w Zagórzu! (FILM, ZDJĘCIA)

ZAGÓRZ / PODKARPACIE. W najbliższy piątek 10 października o godz. 10.00 budynek niedokończonego ośrodka zdrowia przy ul. przy ul. P.Curie w Zagórzu stanie się areną międzynarodowych ćwiczeń ratowniczych wieńczących projekt pn. Polsko – Ukraińska Akademia Bezpieczeństwa i Integracji Europejskiej „Zielone Bieszczady 2014”

finansowany ze środków krajowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Zadanie realizowane przez Zagórskie Stowarzyszenie Dorośli-Dzieciom jest kontynuacją działań Gminy Zagórz na rzecz rozbudowy i doskonalenia lokalnego systemu ochrony bezpieczeństwa ludności cywilnej w wymiarze transgranicznym (Polska – Ukraina).

Od momentu kiedy trzy lata temu pod egidą OSP Zagórz ze środków FIO zrealizowaliśmy „Wakacyjną akademię patriotyzmu lokalnego”, każdego kolejnego roku, z różnych źródeł udaje się nam pozyskiwać środki na realizację zadań z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa publicznego. Razem z tegoroczną dotacją uzbierało się  już w sumie ponad 155 000 zł. Za te pieniądze m.in.: organizowaliśmy międzynarodowe ćwiczenia ratownicze, przeszkoliliśmy 30 osób z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy (KPP). W tym roku dzięki ministerialnym funduszom zorganizowaliśmy wizytę studyjną lwowskich strażaków w Polsce,  przeprowadziliśmy kurs dla kolejnych 15 ratowników a 10 osób recertyfikowało  swoje uprawnienia. Zwieńczeniem projektu będą międzynarodowe ćwiczenia ratownicze, w których weźmie udział rekordowa liczba  służb i instytucji – wylicza Jerzy Zuba – autor i koordynator projektu.

Jak się okazuje „Zagórskiemu Stowarzyszeniu Dorośli-Dzieciom” w „Zielonych Bieszczadach 2014” będą partnerować: Gmina Zagórz, Powiat Sanocki, Komenda Powiatowa Policji w Sanoku, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sanoku, Placówka Straży Granicznej w Sanoku, Grupa Bieszczadzka GOPR w Sanoku, Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Sanoku, Areszt Śledczy w Sanoku, Zarząd Miejsko – Gminny ZOSP RP w Zagórzu (reprezentujący 9 jednostek OSP z terenu Gminy Zagórz), Ochotnicza Straż Pożarna w Niebieszczanach (Gmina Sanok), Gimnazjum w Zagórzu, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Zagórzu, Lwowski Państwowy Uniwersytet Bezpieczeństwa Życia, oraz OBSŁUGA MEDIALNA Spółka z o.o. (wydawca portalu Esanok.pl).

Przyczynkiem do piątkowych ćwiczeń będzie pojawienie się na terenie szkoły „przeniesionej” na czas manewrów do pustostanu przy ul. P.Curie … narkotykowych dealerów  Na szczęście będą to pozoranci, których obecność uruchomi ciąg zdarzeń wymagających koordynacji działań poszczególnych służb. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku poprzednich edycji „Zielonych Bieszczadów” polscy funkcjonariusze i ratownicy będą wspierani przez studentów Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Bezpieczeństwa Życia. Finałowym akordem polsko – ukraińskiego projektu będzie seminarium naukowe na temat tworzenia i funkcjonowania międzynarodowych systemów ochrony ludności. Inauguracyjny wykład wygłosi ppłk w st. spoczynku Leszek Tanaś – żołnierz jednostek specjalnych WP, funkcjonariusz KG PSP a obecnie Prezes BIG EYE EXTREME Sp. z o.o.

Inicjatywy służące podnoszeniu kompetencji formacji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne w rozmaitych sytuacjach kryzysowych są trudne do przecenienia.  Dlatego bardzo dziękuję wszystkim służbom i instytucjom partnerskim, które z roku na rok coraz owocniej współpracują z Gminą Zagórz w tym strategicznym obszarze – podkreśla burmistrz Zagórza Ernest Nowak.

ZOBACZ:

Ewakuacja zagórskiego gimnazjum! Międzynarodowa akcja służb ratowniczych (FILM, ZDJĘCIA)

Bandyci zaatakowali autokar z kibicami… Wielkie manewry w Gminie Zagórz (WIĘCEJ ZDJĘĆ)

źródło: Urząd Miasta i Gminy Zagórz

08-10-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)