REKLAMA
REKLAMA

Sanocka Uczelnia nieprzerwanie otwiera się na świat (ZDJĘCIA)

Liczba partnerów zagranicznych sanockiej PWSZ stale się zwiększa. Widać to zarówno po liczbie osób wyjeżdżających za granicę w ramach programu Erasmus jak i po liczbie podpisanych umów. Na stronie internetowej sanocka uczelnia zamieściła nazwy 20 uczelni partnerskich, ale dotyczy to tylko programu Erasmus.

Wszystkich umów jest więcej, bo należy dodać tzw. umowy ramowe np. z partnerami ze wschodu i nie tylko, których program Erasmus nie obejmuje.  Niewątpliwe zalety programu poznali kolejny rok z rzędu studenci PWSZ. Tym razem kolejne grupy studentów różnych kierunków spędziły wakacje na zagranicznych praktykach w Anglii, Szwajcarii i Słowacji.

Nie można też nie wspomnieć o ostatnim pobycie pracowników uczelni na Węgrzech. W dniach  20-24 października br. delegacja PWSZ w Sanoku w ramach programu Erasmus+ gościła na wymianie na Uniwersytecie w Kaposvárze. To średniej wielkości (ok. 70 tys. mieszkańców) miasto w południowo-zachodnich Węgrzech może poszczycić się uniwersytetem o wysokiej renomie. Polską uczelnię na Węgrzech reprezentowała Pani Rektor doc. dr Elżbieta Cipora, która była także gościem Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia, gdzie przedstawiła zagadnienia dotyczące występowania chorób nowotworowych w Polsce. Instytut Gospodarki Rolnej i Leśnej reprezentował asystent mgr Mateusz Kaczmarski, który miał okazję już wcześniej  współpracować naukowo z węgierskimi studentami i teraz kontynuuje tę współpracę, oraz Pan Lesław Siedlecki, Kanclerz PWSZ w Sanoku, którego pobyt w Kaposvárze miał charakter szkoleniowy.
– Uniwersytet w Kaposvárze to bardzo ciekawa i nowoczesna jednostka naukowo-dydaktyczna, która dodatkowo zachwyca rozmachem swojej przedsiębiorczości. Przy stosunkowo niewielkiej liczbie studentów (ok. 2,5 tys.) uczelnia ta prowadzi działalność gospodarczą w zakresie onkodiagnostyki, dydaktyki medycznej, produkcji rolnej i działalności artystycznej w Polsce i na Węgrzech. Wyjazd ten był dla nas okazją, aby porównać prawne i funkcjonalne aspekty działania uczelni w Polsce i na Węgrzech – podsumowuje wizytę Rektor Elżbieta Cipora.

W czasie pobytu na Węgrzech odwiedziła też Muzeum Balatonu w Keszthely, w którym odbył się wernisaż fotografii przyrodniczych autorstwa dra Mariana Szewczyka, starszego wykładowcy Instytutu Gospodarki Rolnej i Leśnej PWSZ, pt. „Dusza i ziemia”. Na wystawie zostały przedstawione piękne zdjęcia flory i fauny Podkarpacia.

Wykładowcy i studenci węgierskiego uniwersytetu już zapowiedzieli się z rewizytą w Sanoku.

materiały nadesłane

03-11-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook