REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Jest wniosek o usunięcie Pomnika Wdzięczności Żołnierzom Armii Czerwonej (FILM, ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Sanocki Ruch Narodowy złożył do Rady Miasta Sanoka wniosek o usunięcie lub przeniesienie Pomnika Wdzięczności Żołnierzom Armii Czerwonej, który obecnie znajduje się na Placu Harcerskim. Inicjatywa motywowana jest: – Niestosownością obecności w przestrzeni publicznej monumentu sławiącego najeźdźcę i okupanta ziem polskich z czasów II wojny światowej oraz formacji, z rąk której Polacy doświadczyli tak wielu krzywd.

Wniosek złożony przez przedstawiciela Sanockiego Ruchu Narodowego do przewodniczącego Rady Miasta Sanoka:

Przewodniczący Rady Miasta Sanoka
Jan Oklejewicz

Wniosek do Rady Miasta w sprawie Pomnika Wdzięczności Żołnierzom Armii Czerwonej

Zwracam się do Rady Miasta Sanoka z wnioskiem o usunięcie lub przeniesienie na Cmentarz Centralny w Sanoku, na kwaterę Armii Czerwonej, Pomnika Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej, aktualnie umiejscowionego na Placu Harcerskim.  Swój wniosek motywuję niestosownością obecności w przestrzeni publicznej monumentu sławiącego najeźdźcę i okupanta ziem polskich z czasów II wojny światowej oraz formacji, z rąk której Polacy doświadczyli tak wielu krzywd.

Pragnę przypomnieć, iż we wrześniu 1939 roku Armia Czerwona wspólnie z Niemcami dokonała agresji na Polskę, dzieląc się z nimi terytorium naszego kraju i rozpoczynając krwawe rządy na okupowanych terenach. Do sowieckich zbrodni na narodzie polskim i innych obywatelach Polski w jej ówczesnych granicach należą masowe deportacje na wschód, przymusowa kolektywizacja wsi, nadawanie mieszkańcom zajętych ziem paszportów sowieckich, a przez to obowiązkowy pobór do Armii Czerwonej, więzienia i dokonywane w nich skrytobójstwa, a ponadto niezliczone grabieże i gwałty. Ponadto należy wspomnieć bezwzględne traktowanie jeńców, wobec których Sowieci ignorowali zapisy konwencji genewskich, doprowadzając w końcu do wymordowania przeszło 22 tysięcy Polaków m.in. w Katyniu. Wkraczające siły Armii Czerwonej podstępnie rozbrajały i brały w niewolę polskich żołnierzy, zarówno po agresji z 17 września, jak i po ponownym wejściu do Polski w 1944 roku, podczas akcji „Burza”. Armia Czerwona, jako oddziały jednego z naszych wojennych agresorów, miała znaczący wkład w podporządkowanie Polski Związkowi Radzieckiemu na kilka kolejnych dekad. Z tego względu uważam, iż jest to formacja niegodna jakiejkolwiek wdzięczności i czci ze strony Polaków i polskiego państwa, a pozostałości po latach przymusowego sprzymierzenia Polski ze Związkiem Radzieckim winne zostać usunięte z przestrzeni miejskiej, jako gloryfikacja katów narodu polskiego.

Wierzę, że powyższe argumenty wpłyną na pozytywne rozpatrzenie wniosku a także mam nadzieję iż spośród 21 radnych, znajdzie się choć jeden, który złoży stosowny projekt  do przegłosowania w tej sprawie.

Z poważaniem,

Michał Michniewicz
Członek Sanockiego Ruchu Narodowego

Zobacz relację z protestu pod pomnikiem Armii Czerwonej w Nowym Sączu:

Protest pod pomnikiem Armii Czerwonej. Są zatrzymani

Pomnik Wdzięczności w latach 1944 – 1977.
Fotografia ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku

Pomnik Wdzięczności, fotografia z lat 80..
Fotografia ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Pomnik Wdzięczności oblany farbą (ZDJĘCIA)

źródło: materiały nadesłane, sadzeczanin.info, Youtube, Muzeum Historyczne w Sanoku

30-09-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)