REKLAMA
REKLAMA

Zamknięte gabinety lekarzy rodzinnych od początku 2015 roku. Sanoczanie mogą spać spokojnie

SANOK / PODKARPACIE. Brak porozumienia pomiędzy ministrem zdrowia, a lekarzami rodzinnymi najprawdopodobniej będzie skutkować zamknięciem niektórych gabinetów od początku nowego roku. Konsekwencje rozstrzygnięć na najwyższych szczeblach nie ominą Podkarpacia, gdzie spora część mieszkańców pozostanie bez swojego lekarza.

Tomasz Sokołowski

Dzisiaj upływa termin aneksowania umów zawieranych przez NFZ i świadczeniodawców zatrudniających lekarzy rodzinnych. Ponad 50% mieszkańców Podkarpacia korzysta z usług medyków z Porozumienia Podkarpackiego. Ci zapowiedzieli, że klamka zapadła – w tym roku, podpisy pod dokumentami nie zostaną złożone.

Podjęliśmy decyzję o niepodpisywaniu umów. W praktyce będzie to oznaczać zamknięcie gabinetów lekarskich od 2 stycznia. Nie możemy zgodzić się na zawarcie aneksów w takiej formie. Przeciwstawiamy się biurokracji i nakładaniu dodatkowych obowiązków. Walczymy o godne warunki pracy i gwarancje finansowe, które pozwolą sprawować pełną opiekę nad pacjentami, zapewnić im bezpieczeństwo. Naszym marzeniem jest sytuacja, kiedy każdemu będziemy mogli poświęcić 10-15 minut – tłumaczy dr Marek Krupowczyk z Porozumienia Podkarpackiego.

Zamknięte gabinety i brak dostępu do niektórych lekarzy rodzinnych to największa konsekwencja braku porozumienia.

Na Podkarpaciu około 65% mieszkańców korzysta ze świadczeń lekarzy zrzeszonych w Porozumieniu Podkarpackim. W powiatach: leżajskim, krośnieńskim, mieleckim, przemyskim (wiejskim przyp. red.), strzyżowskim i tarnobrzeskim umów z NFZ na 2015 rok nie podpisało około 90% przychodni – zaznacza dr Marek Krupowczyk.

Niezawarcie ugody w 2014 roku może mieć jednak jeszcze inne skutki.

Dotychczasowe umowy wygasają dzisiaj, dlatego jeśli jednostki POZ zdecydują się na podpisanie kontraktu po 31 grudnia, będą traktowane jak nowe podmioty, a co za tym idzie, będą musiały zebrać deklaracje pacjentów. Nie jest to łatwe, gdyż jeden lekarz może mieć przypisanych 2750 pacjentów. Zebranie deklaracji przez przychodnie zatrudniające kilku lekarzy może być kłopotliwe. Co istotne, okres od 1 stycznia do momentu wznowienia działalności nie będzie opłacony – zaznacza Marek Jakubowicz, z rzeszowskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

W całym województwie funkcjonuje 342 podmiotów, które świadczą usługi POZ. Do tej pory (stan na 31.12) umowy z NFZ na 2015 roku podpisało 122 świadczeniodawców.

Co zrobić, kiedy drzwi do gabinetu naszego lekarza rodzinnego będą zamknięte? NFZ wprowadza plan awaryjny.

W takiej sytuacji należy udać się do najbliższej czynnej przychodni. Ponadto, prowadzimy rozmowy z dyrektorami wszystkich szpitali i już wkrótce na naszej stronie internetowej www.nfz-rzeszow.pl zostanie opublikowany spis SOR-ów oraz Izb Przyjęć, do których pacjenci będą mogli się zgłaszać. Całodobowo będą również przyjmowały niektóre punkty świątecznej i nocnej opieki zdrowotnej. Warto również przypomnieć, że każdy pacjent może trzy raz w ciągu roku zmienić lekarza rodzinnego. Do dyspozycji pacjentów będzie także infolinia: 800 804 009 – wyjaśnia Marek Jakubowicz z NFZ.

Wczoraj (30.12 przyp. red.) NFZ zwrócił się do nas z pismem, aby w przypadku zgłaszania się pacjentów, którzy nie będą mogli liczyć na pomoc lekarza rodzinnego, Szpitalny Oddział Ratunkowy był dla nich dostępny. Oczywiście nikomu nie odmówimy pomocy – mówi lek. med. Adam Siembab, dyrektor sanockiego szpitala.

Zgodnie z zapewnieniami NFZ, dodatkowe świadczenia zostaną opłacone.

Sanoczanie mogą spać spokojnie. Kontrakty z NFZ podpisały przychodnie mieszczące się na ul. Jana Pawła II, ul. Błonie, ul. Sobieskiego, ul. Lipińskiego, czy ul. Dworcowej. Na aneksowanie na razie nie zdecydowała się lecznica przy ul. Rzemieślniczej. W powiecie umowy zawarli świadczeniodawcy prowadzący POZ w: Besku, Bukowsku, Komańczy, Mrzygłodzie, Niebieszczanach, Pisarowcach, Pobiednie, Prusieku, Rzepedzi i Zagórzu.

WYKAZ PRZYCHODNI, KTÓRE BĘDĄ CZYNNE OD 2 STYCZNIA

POWIAT SANOCKI:

SANOK

– SPZPOZ w Gminie Sanok, Przychodnia Specjalistyczna – ul. Dworcowa 13
– SPMZPOZ w Sanoku, Przychodnia Zdrowia nr 2 – ul. Jana Pawła II 38
– SPMZPOZ w Sanoku, Przychodnia Zdrowia nr 3 – ul. Błonie 5
– SPMZPOZ w Sanoku, Zespół Gabinetów Rodzinnych – ul. Sobieskiego 1
– SPMZPOZ w Sanoku, Zespół Gabinetów Lekarskich – ul. Jana Pawła II 38
– Przychodnia Specjalistyczna – ul. Lipińskiego 10
– NZPOZ, Niepubliczny Zakład Podstawowej Opieki Zdrowotnej – ul. Lipińskiego 10

BESKO

– SPZPOZ w Besku, Gminny Ośrodek Zdrowia – ul. Błonie 3

BUKOWSKO

– NZOZ Zdrowa Rodzina w Pobiednie, Ośrodek Zdrowia w Bukowsku – Bukowsko 291

KOMAŃCZA

– SPZPOZ w Komańczy, Gminny Ośrodek Zdrowia – Komańcza 161

MRZYGŁÓD

– SPZPOZ w Gminie Sanok, Ośrodek Zdrowia w Mrzygłodzie

NIEBIESZCZANY

– SPZPOZ w Gminie Sanok, Punkt Lekarski w Niebieszczanach

PISAROWCE

– SPZPOZ w Gminie Sanok, Punkt Lekarski w Pisarowcach

POBIEDNO

– NZOZ Zdrowa Rodzina w Pobiednie, Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Zdrowa Rodzina” – Pobiedno

PRUSIEK

– NZOZ Zdrowa Rodzina w Pobiednie, Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Zdrowa Rodzina” – Prusiek

RZEPEDŹ

– SPZPOZ w Komańczy, Wiejski Ośrodek Zdrowia – ul. Osiedle A

ZAGÓRZ

– SPZPOZ w Zagórzu, Przychodnia Zdrowia – ul. Piłsudskiego 4

foto: flickr.com / sharyn morrow

31-12-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)