REKLAMA
REKLAMA

,,Alternatywnie, Terapeutycznie, Aktywnie”. Osadzeni zwiedzili sanocki Skansen (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Grupa 16 osadzonych odbywających karę pozbawienia wolności za przestępstwa pod wpływem alkoholu w ramach zajęć kulturalno-oświatowych odwiedziła sanockie Muzeum Budownictwa Ludowego.

Działalność terapeutyczna nie ogranicza się tylko do zajęć w obrębie placówki. Tutejszy Dział Terapeutyczny prowadzi również oddziaływania o charakterze resocjalizacyjnym poprzez realizację programu Alternatywnie, Terapeutycznie, Aktywnie.

Celem programy jest między innymi rozbudzenie zainteresowań skazanych oraz promowanie wśród nich konstruktywnych form spędzania czasu wolnego, alternatywnych wobec dotychczas stosowanych destruktywnych zachowań – mówi mjr Beata Kiełbasa, kierownik Działu Terapeutycznego w Zakładzie Karnym w Uhercach Mineralnych.

W ramach programu każda grupa odbywa zajęcia terapeutyczne poza terenem zakładu karnego.
W trakcie roku kalendarzowego taka oferta trafia do ponad 100 więźniów. Zajęcia odbywane są w najbliższej okolicy jednostki, ale także w okolicznych miastach. W związku z tym dzięki uprzejmości Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku grupa 16 skazanych mogła skorzystać z oferty przygotowanej przez placówkę.

Chcemy serdecznie podziękować dyrekcji sanockiego skansenu oraz miejscowej przewodnik Róży Kozie za życzliwe przyjęcie oraz za możliwość zwiedzenia ekspozycji muzeum – dodaje por. Edyta Szomko, terapeuta w Zakładzie Karnym w Uhercach Mineralnych.

Taka forma pracy resocjalizacyjnej zdaniem samych skazanych jest jak najbardziej trafna.

Ostatni raz w sanockim skansenie byłem jeszcze w latach siedemdziesiątych. Wszystko zupełnie się zmieniło, ekspozycja jest zdecydowanie bardziej bogata, aniżeli podczas mojej ostatniej wizyty. Pragnę tylko serdecznie podziękować dyrekcji placówki za miłe przyjęcie. Jednak przede wszystkim takie wyjścia poza teren zakładu stanowią dla nas element oderwania się od codzienności, jaką żyjemy w zakładzie – mówi Krzysztof, skazany za przestępstwo popełnione pod wpływem alkoholu.

tekst: Michał Bąk
zdjęcia: Ireneusz Marciniec
Zakład Karny
w Uhercach Mineralnych

10-03-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)