REKLAMA
REKLAMA

Czy średniowieczny bucik należał do Królowej Zofii (Sonki) Holszańskiej?

SANOK / PODKARPACIE. Parę lat temu na dziedzińcu sanockiego Zamku wykopano prawy bucik, który dzięki wilgotności gleby, zachował się w bardzo dobrym stanie. Dziś zakonserwowany but jest częścią zbiorów sanockiego Muzeum. Pozostaje jednak pytanie, czy ów bucik należał do Królowej Sonki?

Nie da się nie zaprzeczyć tak nieśmiałej i niewinnej tezie, aczkolwiek nie wypada jej także nie potwierdzić… – stwierdził słynny profesor C.K. Krakowski – w prostej linii potomek dość jednostronnie wykształconego rzemieślnika z okolic Wawelu, który doprowadził do gwałtownego zejścia pewnego zwierza z bardzo rzadkiego jaskiniowego gatunku.

Zauważmy wszakże odważnie, iż ówcześni ekolodzy, przez skandaliczną opieszałość, nie zdołali objąć nadwiślańskiej gadziny ochroną prawną ani nawet wsadzić jej do ZOO! Za prof. Krakowskim stanowczo dementujemy przykre plotki, że istota ta, całkiem żywa, drogą powietrzną cichcem ulotniła się nad Potok Płowiecki i w Królewskim Sanoku, po dzień dzisiejszy, trochę go zatruwa. Każdy wszak przyzna, że woda w potoku jest prawie tak czysta jak przed ablucjami dworu Najjaśniejszej Pani Królowej Sonki.

bucik
źródło: facebook.com – strona Muzeum Historycznego w Sanoku

01-04-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)