REKLAMA
REKLAMA

Czy Twoje dziecko uzupełniło legitymację szkolną o numer PESEL?

Od stycznia 2015 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące uzupełnienia legitymacji szkolnych o numer PESEL. Jednak nie wszyscy rodzice, opiekunowie, czy dyrektorzy szkół zdają sobie sprawę z tego, że brak wpisanego numeru ewidencyjnego, a przy nim okrągłej pieczątki szkoły sprawia, że dokument uprawniający do korzystania z wszelkich ulg jest nieważny.

Pomysł wprowadzenia nowych legitymacji powstał w Ministerstwie Zdrowia. Formalnie, zmiany które zaszły w dokumentach mają na celu umożliwienie weryfikacji uprawnień do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych w systemie e-WUŚ. Po modyfikacjach legitymacji, weryfikacja będzie następować wraz z podaniem numeru PESEL.

Zmiany w legitymacjach szkolnych miały swój początek już w 2014 roku, wraz z publikacją rozporządzenia ministra edukacji narodowej. Zgodnie z nowymi przepisami, które weszły w życie w styczniu 2015 roku, najważniejszy dokument ucznia ma być opatrzony wpisanym odręcznie numerem PESEL, a w przypadku uczniów nie posiadających go, serią i numerem paszportu lub innym dokumentem potwierdzającym tożsamość. Kto może dokonać wpisu? Tylko i wyłącznie osoba upoważniona przez dyrektora szkoły.

Nowe, a co za tym idzie poprawne wzory legitymacji otrzymają uczniowie, którzy będą rozpoczynać naukę 1 września 2015 roku. Wychowankowie, którzy uzupełnią posiadany dokument w najbliższym czasie, będą mogli nadal z niego korzystać, bez obowiązku wymiany, aż do momentu ukończenia nauki w danej placówce.

Wakacje w pełni. Jest to szczególny czas, w którym młodzież dużo częściej korzysta z ulg np. u przewoźników czy na terenie kompleksów rekreacyjnych, stąd też MEN apeluje o wypełnienie nałożonego obowiązku, gdyż brak stosownych dokumentów w przypadku kontroli, pomimo próśb ministerstwa o wyrozumiałość i niekaranie uczniów, jest podstawą do wystawienia mandatu.

Phil Roeder

Na postawie: www.onet.pl
foto: flickr.com/Phil Roeder

13-07-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)