REKLAMA
Praca Auto Serwis
Janas Podłogi
REKLAMA

Dawny budynek policji znów wystawiony na sprzedaż

SANOK / PODKARPACIE: Zabytkowy budynek policji mieszczący się w Sanoku przy ulicy Sienkiewicza 5 po raz kolejny zostaje wystawiony do przetargu. Ostatni, mimo bardzo niskiej ceny zakończył się niepowodzeniem. Władze jednak nie rezygnują i w 2016 roku chcą znów podjąć kolejną próbę sprzedaży.

Dawna siedziba policji istnieje od 152 lat, jest to zabytkowy gmach z ciekawą historią. Na początku była to rezydencja rodziny Ścibor-Rylskich, później działało tam m.in starostwo powiatowe. Po zajęciu Sanoka przez wojska niemieckie budynek stał się siedzią gestapo – tajnej niemieckiej policji. Byli tam przesłuchiwani np. członkowie ruchu oporu przebywający w miejscowym areszcie. Później obiekt został przemianowany na Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. W 1945 roku w pobliżu zastrzelono szefa PUBP, ppor. Tadeusza Sieradzkiego. W kolejnych latach mieściła się tam komenda Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa. Od 2005 roku gmach stoi pusty, a wcześniej istniała tam komenda Policji.

policj2

Rok po zamknięciu komendy władze powiatu zdecydowały się na przeniesienie tam administracji powiatowej, jednak te plany nie doszły do skutku i w 2008 roku postanowiono, że trzeba sprzedać zabytkowy budynek. Do tej pory odbyło się już pięć przetargów, a obiekt nadal nie został sprzedany. Ceny są coraz niższe, a chętnych na zakup brak. Podczas ostatniego przetargu – zakończonego 31 sierpnia 2015 roku – można było nabyć dawny budynek policji za 750 tys. zł. Dla porównania cena trzy lata temu wynosiła 2 mln 950 tys. zł. Władze jednak nie rezygnują – w 2016 roku odbędzie się następna próba sprzedaży. Powodem tego jest brak funduszy na remont obiektu, taka inwestycja kosztowałaby kilka milionów złotych, a władz na to nie stać. Aktualnie trwa dokonywanie wyceny przed szóstym już przetargiem.

policja

25-09-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)