REKLAMA
REKLAMA

Dawny budynek policji znów wystawiony na sprzedaż

SANOK / PODKARPACIE: Zabytkowy budynek policji mieszczący się w Sanoku przy ulicy Sienkiewicza 5 po raz kolejny zostaje wystawiony do przetargu. Ostatni, mimo bardzo niskiej ceny zakończył się niepowodzeniem. Władze jednak nie rezygnują i w 2016 roku chcą znów podjąć kolejną próbę sprzedaży.

Dawna siedziba policji istnieje od 152 lat, jest to zabytkowy gmach z ciekawą historią. Na początku była to rezydencja rodziny Ścibor-Rylskich, później działało tam m.in starostwo powiatowe. Po zajęciu Sanoka przez wojska niemieckie budynek stał się siedzią gestapo – tajnej niemieckiej policji. Byli tam przesłuchiwani np. członkowie ruchu oporu przebywający w miejscowym areszcie. Później obiekt został przemianowany na Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. W 1945 roku w pobliżu zastrzelono szefa PUBP, ppor. Tadeusza Sieradzkiego. W kolejnych latach mieściła się tam komenda Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa. Od 2005 roku gmach stoi pusty, a wcześniej istniała tam komenda Policji.

policj2

Rok po zamknięciu komendy władze powiatu zdecydowały się na przeniesienie tam administracji powiatowej, jednak te plany nie doszły do skutku i w 2008 roku postanowiono, że trzeba sprzedać zabytkowy budynek. Do tej pory odbyło się już pięć przetargów, a obiekt nadal nie został sprzedany. Ceny są coraz niższe, a chętnych na zakup brak. Podczas ostatniego przetargu – zakończonego 31 sierpnia 2015 roku – można było nabyć dawny budynek policji za 750 tys. zł. Dla porównania cena trzy lata temu wynosiła 2 mln 950 tys. zł. Władze jednak nie rezygnują – w 2016 roku odbędzie się następna próba sprzedaży. Powodem tego jest brak funduszy na remont obiektu, taka inwestycja kosztowałaby kilka milionów złotych, a władz na to nie stać. Aktualnie trwa dokonywanie wyceny przed szóstym już przetargiem.

policja

25-09-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)