REKLAMA
REKLAMA

Dodatkowe informacje na temat sanockiej dyspozytorni

SANOK / PODKARPACIE. Przeniesienie stanowiska dyspozytora medycznego w Sanoku z budynku Państwowej Straży Pożarnej do budynku Policji jest na razie tylko zmianą miejsca jego stanowiska pracy.

W najbliższym czasie nastąpi techniczna możliwość obsługi przez dyspozytora medycznego w Sanoku powiatów z obszaru skoncentrowanej dyspozytorni medycznej w Sanoku (tj. powiatów: sanockiego, brzozowskiego, leskiego i bieszczadzkiego).

Sukcesywne przyłączanie poszczególnych powiatów do tworzonych skoncentrowanych dyspozytorni medycznych następuje za zgodą wojewody podkarpackiego, po uzyskaniu ze strony kierowników podmiotów leczniczych informacji o pełnej gotowości do obsługi zgłoszeń i dysponowania zespołów ratownictwa medycznego. Ich uruchomienie pozwoli na bezpośrednią obsługę przez dyspozytora medycznego obszaru kilku powiatów i możliwość natychmiastowego dysponowania większej niż dotychczas liczby zespołów ratownictwa medycznego, zaś pracę dyspozytorów medycznych w zintegrowanych dyspozytorniach wspomagać będzie wyodrębniony system teleinformatyczny oraz przebudowana sieć łączności radiowej.

W chwili obecnej trwają prace związane z tworzeniem tzw. skoncentrowanych dyspozytorni medycznych na terenie województwa podkarpackiego. Organizacja dyspozytorni oparta jest na zapisach opracowanego przez wojewodę wojewódzkiego planu działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, który został zatwierdzony przez ministra zdrowia.

Skoncentrowana dyspozytornia została już uruchomiona w Rzeszowie (31 stycznia 2014 r.), która obejmuje swoim działaniem miasto Rzeszów i powiat rzeszowski oraz powiaty: łańcucki, leżajski i niżański. Kolejne będą uruchomione  w Krośnie, Mielcu, Sanoku i w Przemyślu. Od 15 stycznia 2015 r. nastąpiło włączenie powiatu jasielskiego do obszaru obsługiwanego przez dyspozytora medycznego w Krośnie, natomiast w kolejnych tygodniach zostaną dołączone powiaty: dębicki, ropczycko-sędziszowski i strzyżowski.

Dyspozytorzy medyczni w dyspozytorniach obsługują zgłoszenia kierowane na numer alarmowy 999, jak również realizują zgłoszenia przekierowane z numeru alarmowego 112, które dotyczą stanu nagłego zagrożenia zdrowia i życia. Zgłoszenia kierowane na nr 112 z terenu całego województwa odbierane są przez operatorów numeru alarmowego w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie, które w obecnej formie funkcjonuje od dnia 16 grudnia 2013 r.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska
Rzecznik Prasowy Wojewody Podkarpackiego

dysp3

12-02-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)