REKLAMA
REKLAMA

Gminy i miasta powiatu sanockiego nie przyjmą uchodźców!

POWIAT SANOCKI / PODKARPACIE. Wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska wystosowała pismo do władz miast i gmin na terenie całego województwa z pytaniem, czy i ilu uchodźców mogą przyjąć do siebie. Jak i czy w ogóle odpowiedzi włodarze gmin na terenie powiatu sanockiego? Czy na naszym terenie znajdzie się miejsce dla imigrantów?

W ślad za pismem z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej 24 września do samorządów (wójtów, burmistrzów, prezydentów miast) zostało przekazane pytanie dotyczące możliwości przyjęcia uchodźców relokowanych i przesiedlanych. Pytanie miało charakter orientacyjny i odpowiedź nie stanowi żadnych deklaracji wiążących ze strony samorządów. Włodarze mają czas na odpowiedź do 15 października. Nieudzielenie żadnej odpowiedzi jest równoznaczne z odmową przyjęcia uchodźców.

Gmina Besko
Z informacji uzyskanych w gminie Besko, wiemy, że władze nie będą odpowiadać na pismo wojewody. Jest to jednoznaczne z tym, że gmina negatywnie odnosi się do kwestii przyjęcia uchodźców na teren gminy.

Gmina Bukowsko
Gmina Bukowsko w chwili obecnej nie posiada możliwości przyjęcia uchodźców i zapewnienia właściwych warunków bytowych.

Miasto Sanok
W piśmie podkreśla się, że brak reakcji samorządu zostanie potraktowany na równi z negatywnym stanowiskiem. Miasto Sanok nie udzieli odpowiedzi, ze względu na to, że samo od wielu lat  zmaga się z problemem mieszkaniowym. Realne potrzeby zabezpieczające oczekujących na mieszkania komunalne szacuje się na 476 mieszkań.  Obecnie realizujemy jeszcze wnioski z 1997 r. a w kolejce są następne z pierwszej dekady lat dwutysięcznych. W tej sytuacji  deklarowanie przyjęcia uchodźców byłoby niezrozumiałe dla szerokiej rzeszy oczekujących rodzin.

Gmina Sanok
Gmina Sanok nie jest przygotowana do przyjęcia uchodźców.

Nie mamy mieszkań, ani środków finansowych. Uchodźcom należy pomóc, ale w tym celu potrzeba wypracować jasne zasady: na jak długi okres czasu, za jakie środki będą utrzymywani, co z ich pracą, szkołą dla dzieci, tłumaczem itp. Sprawa ewentualnego przyjęcia uchodźców jest tak ważna, że powinni wypowiedzieć się także mieszkańcy. W tym celu pismo od Wojewody skierowałam na komisje Rady Gminy celem konsultacji – mówi Anna Hałas, wójt gminy Sanok.

Gmina Komańcza
Na dzień dzisiejszy Gmina Komańcza nie dysponuje zasobem lokalowym umożliwiającym przyjęcie uchodźców.

Gmina Tyrawa Wołoska
– Nie mamy możliwości ani lokalowych, ani finansowych aby przyjąć imigrantów. Jako katolik byłbym skłonny pomóc. Niestety nasza sytuacja jest taka a nie inna. Nasza odpowiedź do pani wojewody będzie na pewno negatywna – dowiadujemy się od Jana Chowańca, wójta gminy Tyrawa Wołoska.

Gmina Zagórz
Gmina Zagórz postanawia podjąć debatę w tej sprawie. Stanowisko zapadnie podczas najbliższego posiedzenia Komisji Społeczno-Socjalnej Rady Miejskiej. Sam Burmistrz Ernest Nowak uważa jednak, że:
Naszym moralnym obowiązkiem jest przede wszystkich pomoc dla Polaków, którzy zostali deportowani np. do Kazachstanu.

Gmina Zarszyn
Nie jesteśmy gminą bogatą. Nie mamy możliwości lokalowych, zasobów gminnych, które moglibyśmy przeznaczyć na mieszkania, lokale dla uchodźców. Nie ma z naszej strony złej woli. Po prostu nie mamy takich możliwości – mówi Andrzej Betlej, wójt gminy Zarszyn.

Witold_Swiech_056_Gora_Parkowa_Sanok

Red.
Foto: Witold Święch

02-10-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)