REKLAMA
REKLAMA

Kolejne konsultacje ws. kolei. Samorządowcy z Jasła, Krosna i Sanoka gotowi do współpracy (VIDEO)

KOLEJ: Tylko współpraca i racjonalne zmiany pozwolą na rozwój połączeń kolejowych w regionie – taki wniosek płynie z kolejnego spotkania członków zarządu województwa z samorządowcami.


Tym razem w Urzędzie Marszałkowskim gościli przedstawiciele z powiatów krośnieńskiego i sanockiego.

kolej zagorz 2

Rozmowy toczyły się wokół linii: 108 Jasło – Zagórz oraz 106 Rzeszów – Jasło. Na pierwszej z nich zawieszono 4 połączenia. W 2014 roku średnia frekwencja wynosiła tam 11 osób w pociągu, a średnia rentowność ok. 5 %.

Z kolei na trasie Rzeszów – Jasło zawieszono 6 połączeń, a 4 połączenia mają zmienione godziny kursowania. W 2014 r. średnia frekwencja na linii 106 w przewozach regionalnych to 10 osób na pociąg, a rentowność 5%. Na obu liniach konieczne są dalsze prace modernizacyjne. O konieczności w miarę szybkiego uruchomienia dalszych remontów mówił marszałek Władysław Ortyl.

Podczas spotkania padło wiele uwag ws. rozkładów jazdy. O potrzebie ich dostosowania dla potrzeb pasażerów jak i korelacji z innymi połączeniami mówili również przedstawiciele zarządu. To najczęściej poruszany problem.
Samorządowcy przekazali swoje uwagi i spostrzeżenia.

– Bez modernizacji linii 108 trudno mówić o rentowności tej linii. Pasażerom dziś zależy na czasie – tłumaczył Roman Konieczny, starosta sanocki.

Padały też propozycje nowych inwestycji, m.in. z ust wiceprezydenta Krosna Tomasza Solińskiego.

– Poprzemy każde rozwiązana, które będą racjonalne
– podkreślił wiceprezydent.

Samorządowcy potwierdzili chęć częściowego współfinansowania połączeń. O szczegółowych kwotach będą rozmawiać z zarządem na kolejnych spotkaniach. Mówili też o konieczności promocji tej formy podróży i konkurencyjności wobec busów.
– Nie mamy złudzeń, że do połączeń regionalnych zawsze będziemy dopłacać, kwestią do rozstrzygnięcia jest tylko ile, a niektóre połączenia mają rentowność na poziomie 5 procent – mówił wicemarszałek Wojciech Buczak.

Właśnie powołujemy wojewódzki fundusz kolejowy. Dzięki tym środkom będziemy mogli wykonać małe remonty w infrastrukturze m.in. dworców lub przystanków jak również promować korzystanie z transportu kolejowego – podkreślił Władysław Ortyl, marszałek województwa.

kolej zagorz

 

Tomasz Leyko
Fot. Sebastian Kieszkowski Biuro prasowe UMWP

ZOBACZ TAKŻE:

KOLEJ: Świąteczna sesja w powiecie… radni będą walczyć o kolej (FILM)

12-01-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)