REKLAMA
REKLAMA

Krosno walczy z Sanokiem o ziemię. Mieszkańcy chcą zmiany

MOSZCZANIEC / PODKARPACIE. Mieszkańcy Moszczańca chcą odłączenia od gminy Komańcza znajdującej się w powiecie sanockim i przyłączenia do gminy Jaśliska, która wchodzi w skład powiatu krośnieńskiego. Krośnieńscy radni popierają inicjatywę mieszkańców. Władze powiatu sanockiego mówią zdecydowane „nie”.

Pomysł odłączenia się od naszego powiatu zaproponowało sołectwo Moszczaniec, które tłumaczyło podjętą decyzję kwestiami ekonomicznymi i historycznymi. Innym, istotnym dla tamtejszych mieszkańców powodem są względy funkcjonalno-społeczne. Ze względu na odległe położenie gminy Komańcza, większość jej mieszkańców jest zmuszona do korzystania z usług na terenie gminy Jaśliska w powiecie krośnieńskim.

Oprócz Moszczańca chęć odłączenia wyraziły: Polany Surowiczne, Surowica, Darów, Rudawka Jaśliska i Jasiel.

W lutym, do wójta Jaślisk wpłynął wniosek od mieszkańców tych miejscowości o przyłączenie. Ten, poprosił o opinię Radę Powiatu, która poprzedziła głosowanie konsultacjami z mieszkańcami Jaślisk. Na 100 głosujących, aż 91 wyraziło swoją aprobatę. Konsultacje przeprowadziła również gmina Jaśliska. Na 875 osób głosujących aż 851 było za przyłączeniem, 10 było na „nie”, a 14 nie udzieliło odpowiedzi.

Mieszkańcy Komańczy na czele z wójtem są przeciwnikami inicjatywie. Sprzeciw tłumaczą obawą utraty siedmiu tysięcy hektarów ziemii i pieniędzy, które przeznaczyli na modernizację infrastruktury i kapitału należącego do Moszczańca. Łączna kwota to blisko dwa miliony złotych.

Zmianiom przeciwny jest również powiat sanocki. – Podczas obrad Rady Powiatu uchwała o odłączeniu Moszczańca i pozostałych miejscowości do gminy Jaśliska została zanegowana – tłumaczy redakcji naszego portalu Roman Konieczny – starosta powiatu sanockiego.

Ewentualne włączenie miejscowości do gminy Jaśliska wiązałoby się ze zmianą granic administracyjnych obu powiatów. Ostateczną decyzję w tej kwestii podejmie Rada Ministrów.

Red.

10-07-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)