REKLAMA
REKLAMA

Leśnicy szukają śladów historii. Pomóż skompletować listę martyrologiczną (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Leśnicy to grupa zawodowa, która poniosła relatywnie duże straty osobowe w czasie wojny, jak również w wyniku powojennych represji ze strony władz PRL.

Wciąż niemożliwe jest ustalenie dokładnej liczby poległych, zaginionych bez wieści i zamordowanych przedstawicieli służby leśnej i pracowników leśnictwa, ale pasjonaci historii nie ustają w wysiłkach, by tragedie sprzed lat ocalić dla pamięci pokoleń.

Edward Orłowski, leśnik z Komańczy i pasjonat historii, od lat pracuje nad ustaleniem listy leśników poległych w czasie II wojny światowej oraz pomordowanych przez UPA i organy bezpieczeństwa w czasach PRL.  Do niedawna figurowało na niej 920 nazwisk, obecnie wykaz liczy prawie 1350 nazwisk ludzi lasu. Wielki wkład w kompletowanie danych wnieśli znajomi historycy i rodziny zaginionych i pomordowanych, zwłaszcza  na Wołyniu.

1

Jednym z pierwszych poległych leśników we wrześniu 1939 roku był por. Marian Zaremba. Na zdjęciu uroczystości przy pomniku w Bykowcach

2

Warta honorowa przy grobie por. Zaremby – co roku 10 września

Wiem, że wykaz jest wciąż niekompletny i liczę na to, że znaczą pomoc, jak poprzednio, okażą mi internauci – mówi Edward Orłowski. – Dlatego zwracam się z prośbą o przekazywanie mi informacji, które mogą pomóc w uzupełnieniu  leśnego martyrologium. Wielokrotnie też udostępniałem swoje dane ludziom poszukującym informacji o bliskich.

Kontakt: e-mail: edward.orlowski@krosno.lasy.gov.pl, tel. (13) 46 77 041 (biuro),  tel. kom. 519 345 952

3

Pisarzowa Wola, Gmina Werba, lata 1937-1939. Po lewej leśniczy Jabłoński, zamordowany przez UPA 29 w 1943 r. w kolonii Szury (gm. Werba); po prawej w mundurze Józef Walawko, zamordowany w 1944 r. przez upowców koło Bielina

4

Podhajce, Gmina Jarosławicze, 1936 r. Służba leśna przed budynkiem leśnictwa – wszyscy zamordowani w 1943 r. przez OUN-UPA. Stoją gajowi Globowski, Walawko, Rolko i N. N.

Wciąż uaktualniana lista martyrologiczna leśników publikowana jest na stronach RDLP w Krośnie.

5

Nadleśnictwo Miłostów (dobra Liceum Krzemienieckiego) w gminie Klewań, przed 1939 r. Inż. Adam Stencel w biurze nadleśnictwa. Zamordowany nocą z 6 na 7 marca 1943 r. przez UPA we wsi Żuków

6

Obsada Nadleśnictwa Grabowa w dobrach hr. Badeniego, powiat Kamionka Strumiłowa. Pierwszy z lewej leśniczy Władysław Janiszewski zamordowany z rodziną w Pobużanach 1943 r. przez UPA.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
źródło: RDLP w Krośnie

03-09-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)