REKLAMA
REKLAMA

Leśnicy szukają śladów historii. Pomóż skompletować listę martyrologiczną (ZDJĘCIA)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Leśnicy to grupa zawodowa, która poniosła relatywnie duże straty osobowe w czasie wojny, jak również w wyniku powojennych represji ze strony władz PRL.

Wciąż niemożliwe jest ustalenie dokładnej liczby poległych, zaginionych bez wieści i zamordowanych przedstawicieli służby leśnej i pracowników leśnictwa, ale pasjonaci historii nie ustają w wysiłkach, by tragedie sprzed lat ocalić dla pamięci pokoleń.

Edward Orłowski, leśnik z Komańczy i pasjonat historii, od lat pracuje nad ustaleniem listy leśników poległych w czasie II wojny światowej oraz pomordowanych przez UPA i organy bezpieczeństwa w czasach PRL.  Do niedawna figurowało na niej 920 nazwisk, obecnie wykaz liczy prawie 1350 nazwisk ludzi lasu. Wielki wkład w kompletowanie danych wnieśli znajomi historycy i rodziny zaginionych i pomordowanych, zwłaszcza  na Wołyniu.

1

Jednym z pierwszych poległych leśników we wrześniu 1939 roku był por. Marian Zaremba. Na zdjęciu uroczystości przy pomniku w Bykowcach

2

Warta honorowa przy grobie por. Zaremby – co roku 10 września

Wiem, że wykaz jest wciąż niekompletny i liczę na to, że znaczą pomoc, jak poprzednio, okażą mi internauci – mówi Edward Orłowski. – Dlatego zwracam się z prośbą o przekazywanie mi informacji, które mogą pomóc w uzupełnieniu  leśnego martyrologium. Wielokrotnie też udostępniałem swoje dane ludziom poszukującym informacji o bliskich.

Kontakt: e-mail: edward.orlowski@krosno.lasy.gov.pl, tel. (13) 46 77 041 (biuro),  tel. kom. 519 345 952

3

Pisarzowa Wola, Gmina Werba, lata 1937-1939. Po lewej leśniczy Jabłoński, zamordowany przez UPA 29 w 1943 r. w kolonii Szury (gm. Werba); po prawej w mundurze Józef Walawko, zamordowany w 1944 r. przez upowców koło Bielina

4

Podhajce, Gmina Jarosławicze, 1936 r. Służba leśna przed budynkiem leśnictwa – wszyscy zamordowani w 1943 r. przez OUN-UPA. Stoją gajowi Globowski, Walawko, Rolko i N. N.

Wciąż uaktualniana lista martyrologiczna leśników publikowana jest na stronach RDLP w Krośnie.

5

Nadleśnictwo Miłostów (dobra Liceum Krzemienieckiego) w gminie Klewań, przed 1939 r. Inż. Adam Stencel w biurze nadleśnictwa. Zamordowany nocą z 6 na 7 marca 1943 r. przez UPA we wsi Żuków

6

Obsada Nadleśnictwa Grabowa w dobrach hr. Badeniego, powiat Kamionka Strumiłowa. Pierwszy z lewej leśniczy Władysław Janiszewski zamordowany z rodziną w Pobużanach 1943 r. przez UPA.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
źródło: RDLP w Krośnie

03-09-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)