REKLAMA
REKLAMA
Guardia

Mały jubileusz międzybrodzkiej ekumenii

MIĘDZYBRODZIE / PODKARPACIE. W tym roku mija 5 lat od pierwszej wspólnej modlitwy ekumenicznej podczas obchodów „500 lat Dobrej Nowiny w Międzybrodziu”. Wcześniej takie inicjatywy z dużym sukcesem podejmowane były na terenie miasta Sanoka, a ich „spiritus movens” byli Ojcowie Franciszkanie.

Zakon ten od początku swego istnienia znany jest z wielu działań na rzecz dialogu między-religijnego. Spotkania w Międzybrodziu są skromniejsze w formie i często odbywane na łonie przyrody. Dla przykładu trasa ekumenicznych Dróg Krzyżowych, gdy kapłani różnych obrządków razem niosą Chrystusowy krzyż wiedzie od pamiątkowego krzyża w centrum przedwojennego Międzybrodzia, aż do cerkiewki. Również w plenerze odbywają się ekumeniczne majówki. Ich  uczestnicy gromadzą się pod koniec maja na rozstaju wiejskich dróg przy pięknie odremontowanej   zabytkowej kapliczce św. Jana Nepomucena z początku XIX wieku. Śpiew zachodniej litanii loretańskiej przeplata się z ujmującą za serce melodią wschodniego akatystu i rozważaniem tajemnic różańca. W ubiegłym roku w uroczystość Trójcy Świętej nie zabrakło ekumenicznej modlitwy o pokój.

Grupa prawosławnych kolędników

Grupa prawosławnych kolędników

Odbywający się co roku w styczniu Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan (18-25 I) stał się kolejną, dobrą okazją do lepszego wzajemnego poznania i uwielbienia jednego Boga. W ostatnią niedzielę stycznia – na jego zakończenie – mimo trudnych warunków pogodowych do cerkiewki w Międzybrodziu przybyło kilkadziesiąt osób. Tajemnica świąt Bożego Narodzenia połączyła chrześcijan Wschodu i Zachodu oraz Starokatolików w modlitewnym pokłonie wcielonemu Synowi Bożemu. Wspólny śpiew pięknych polskich kolęd i pastorałek, zarówno starych jak i całkiem współczesnych, przeplatany śpiewem pieśni i życzeń tradycji Wschodu wykonanych przez prawosławną grupę kolędników stworzył niecodzienną atmosferę umacniającej się z każdym rokiem jedności rodziny uczniów Chrystusa. Wśród kolędujących nie zabrakło dzieci muzykujących i śpiewających małemu Jezusowi.

Zwieńczeniem spotkania były śpiewane życzenia na Nowy Rok oraz modlitwa Pańska o pokój i wspólne błogosławieństwo obecnych kapłanów w imię Trójcy Świętej.

Wspólna „Modlitwa Pańska” o pokój na świecie

Wspólna „Modlitwa Pańska” o pokój na świecie

materiały nadesłane

27-01-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)