REKLAMA
REKLAMA

Marszałek wydał polecenie w sprawie kandydatur z Sanoka? Jedni nie komentują, inni są oburzeni (OPINIE)

POWIAT SANOCKI / PODKARPACIE. Podana przez nas informacja o nieoficjalnych kandydatach z list Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu w naszym okręgu, o panu Ryszardzie Kędrze i panu Pawle Hydziku, potwierdziła się podczas wczorajszego spotkania członków PiS z posłem Piotrem Babinetzem.

Rzecz w tym, że dla wielu z obecnych, podane nazwiska były sporym zaskoczeniem.

Kandydatury miał rekomendować pełnomocnik powiatowy Kazimierz Węgrzyn, który zrobił to rzekomo jednoosobowo, realizując polecenie marszałka Marka Kuchcińskigo. Czy taka jest prawda? Tego zapewne nigdy nie wyjaśnimy. Postanowiliśmy jednak poprosić o komentarz w sprawie osoby związane i kojarzone z sanocką prawicą, m.in. burmistrza miasta, starostę sanockiego oraz radnych Rady Powiatu Sanockiego.

pioroTADEUSZ PIÓRO – burmistrz Sanoka: 
Poczekajmy dzień lub dwa. Ciągle trwają rozmowy w sprawie ostatecznego kształtu listy. Podawane nazwiska są na razie nieoficjalnymi. Rozmowy w sprawie wyrażenia opinii na temat danych osób, kandydatur nie były ze mną prowadzone.

koniecznyROMAN KONIECZNY – starosta sanocki:
Z komentarzem wstrzymuję się do podania oficjalnych list. Aby nie stwarzać sytuacji nerwowych w Radzie Powiatu Sanockiego, już dwa miesiące temu ogłosiłem, że nie będę wypowiadał się na temat kandydatur. Zaakceptuję rozwiązanie zaproponowane przez moich kolegów.

chrobakANDRZEJ CHROBAK – wiceprzewodniczący Rady Powiatu Sanockiego:
Listy jeszcze nie są oficjalnie zatwierdzone. Wszystko jest w fazie budowy. Nie chcę oceniać kandydatur pana Kędry i pana Hydzika. Jest szerokie grono członków PiS, którzy mogliby startować z listy PiS. W sprawie wystawienia tych dwóch osób proszę kontaktować się z posłem Babinetzem i marszałkiem Kuchcińskim. To prawdopodobnie oni podjęli taką decyzję.

biskupDAMIAN BISKUP – członek Zarządu Powiatu Sanockiego:
Solidarna Polska, którą reprezentuję, rekomendowała w wyborach do Sejmu w okręgu nr 22, kandydatury pani marszałek Marii Kurowskiej, pana posła Kazimierza Ziobro oraz moją osobę. Niezręcznie jest mi się wypowiadać na temat osób, które wystawia Prawo i Sprawiedliwość. Nie mniej już od grudnia ubiegłego roku, mówiłem o tym, że Ziemia Sanocka chcąc mieć posła musi wystawić jedną osobę rozpoznawalną, a przede wszystkim akceptowaną przez całe środowisko prawicy.

Rozmowy koalicyjne trwają od dawna i jedynie mogę powiedzieć tyle, że nazwiska pana Kędry i pana Hydzika nigdy nie były poruszane. To wewnętrzna sprawa PiS. Poparcie Zjednoczonej Prawicy uzależnione będzie od możliwości realizacji celu, jakim jest prawicowy poseł z Ziemi Sanockiej.

zubaJERZY ZUBA – radny Rady Powiatu Sanockiego, przewodniczący Klubu Radnych PiS w powiecie sanockim:

Poczekajmy na ostateczny, oficjalny kształt list. Do tego czasu wszelkie komentarze w tej sprawie mają charakter spekulacji – mówi radny powiatu sanockiego PiS Jerzy Zuba.

cecułaJANUSZ CECUŁA – radny Rady Powiatu Sanockiego:
Nie będę się wypowiadał do czasu podania ostatecznych, oficjalnych list. Oczywiście, że konsultacje i rozmowy były prowadzone i cały czas trwają. Na liście PiS do Sejmu może znaleźć się jeszcze każdy. Zarówno pan Chrobak, Zuba i nawet ja. Poczekajmy jednak z komentarzem do ogłoszenia oficjalnych list.

drozdADAM DROZD – członek Polski Razem:
Zarząd Krajowy Polski Razem rekomendował do startu w wyborach do Sejmu z naszego okręgu, mnie i panią Małgorzatę Dachnowicz. Te rekomendacje nie do końca znalazły uznanie w oczach naszych koalicjantów. Ciągle trwają rozmowy pomiędzy Polską Razem a Prawem i Sprawiedliwość, co do ostatecznego kształtu list. W trudnej sytuacji miasta i powiatu, ważne żeby wystawione kandydatury były rozpoznawalne, znane w regionie. Najlepiej aby był to jeden silny kandydat.

Próbowaliśmy się skontaktować z pełnomocnikiem powiatowym Kazimierzem Węgrzynem. Niestety dziś nie odbierał od nas telefonu. Wczoraj (1 bm.) powiedział nam natomiast. „Nie ma ostatecznych list. Nie chciałbym wychodzić „przed orkiestrę”. Do końca tygodnia wszystko powinno być jasne. Rekomendowałem m.in. pana Chrobaka i jeszcze dwie inne osoby.

Na pytanie czy był to pan Ryszard Kędra i pan Paweł Hydzik usłyszeliśmy: „Osobę pana Hydzika rekomendowało środowisko Solidarności. Poczekajmy jednak kilka dni. Poznamy ostateczny kształt list, nazwiska i pozycję na tych listach”.

Z wicemarszałkiem Sejmu RP Markiem Kuchcińskim, próbowaliśmy się skontaktować za pośrednictwem jego biura poselskiego w Przemyślu. Odesłano nas do biura głównego PiS w Warszawie. Tam jednak pomimo kilku prób telefon milczał. Będziemy próbować nadal.

red.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
PiS SANOK: Zaskakujący kandydaci na listach PiS do Sejmu z Sanoka

03-09-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)