REKLAMA
REKLAMA

Międzynarodowe ,,Łupkowskie Strzelby” po raz dziewiąty (ZDJĘCIA)

ŁUPKÓW / PODKARPACIE. W dniach 25 – 26 czerwca 2015 roku, na strzelnicy Zakładu Karnego w Łupkowie odbyły się IX Międzynarodowe Zawody Strzeleckie Służb Mundurowych Euroregionu Karpaty – „Łupkowskie Strzelby” 2015.

Funkcjonariusze formacji mundurowych z Polski, Słowacji, Ukrainy i Węgier po raz kolejny spotkali się w Bieszczadach by dowieść swoich umiejętności strzeleckich

Międzynarodowe Zawody Strzeleckie Służb Mundurowych Euroregionu „Karpaty” mają już swoją renomę w kraju jak i za granicą. Nic więc dziwnego, że do uczestnictwa w zawodach zgłasza się coraz więcej chętnych drużyn i zawodników indywidualnych. Historia zawodów sięga 2000 roku, kiedy to po raz pierwszy Zakład Karny w Łupkowie zorganizował zawody strzeleckie służb mundurowych powiatu sanockiego. Z czasem, w miarę rosnącej rangi i popularności, przybywało uczestniczących gościnnie drużyn z zagranicy. W 2007 roku zawody utraciły charakter lokalny i przybrały swoją obecną – transgraniczną formułę.

Organizatorami obecnych, IX już zawodów byli: Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie – ppłk Marek Grabek, Dyrektor Zakładu Karnego w Łupkowie – mjr Jerzy Bassa, Biuro Podkarpackiego Zarządu Wojewódzkiego LOK, Sekcja Strzelecka CWKS Legia oraz Organizacja Terenowa NSZZFiPW w Łupkowie. Patronat nad „Łupkowskimi Strzelbami” objął Dyrektor Generalny Służby Więziennej – gen. Jacek Kitliński, który osobistym uczestnictwem w zawodach uhonorował ich wysoką rangę.

W tegorocznych zmaganiach wzięło udział 78 strzelców wchodzących w skład 26 trzyosobowych drużyn męskich i żeńskich, reprezentujących 16 formacji z czterech państw Euroregionu Karpaty. Zawodnicy w większości na co dzień pełnią służbę w rożnych formacjach mundurowych i posługiwanie się bronią palną jest na stałe wpisane w ich życie zawodowe. Łupkowska impreza jest dla nich okazją do zweryfikowania swoich umiejętności strzeleckich oraz przyczynia się do popularyzacji strzelectwa jako dyscypliny sportowej. Co więcej, jednym z celów „Łupkowskich Strzelb” jest utrwalanie w społeczeństwie wizerunku przedstawicieli różnych służb mundurowych jako profesjonalnych użytkowników broni palnej.

Zawodnicy rywalizowali w konkurencjach indywidualnych i drużynowych w strzelaniu z pistoletu centralnego zapłonu kal. 9 mm i karabinka automatycznego kal. 5,56 mm, w postawie leżącej i stojącej, jak też rzucając granatami. Broń (pistolety P99AS i karabinki samopowtarzalne Radom-Sport) oraz amunicję zapewnił, kluczowy, wieloletni partnerów zawodów – Fabryka Broni „Łucznik” w Radomiu. Nowym partnerem imprezy była firma Motorola Solutions, która zapewniła organizatorom na czas zawodów system cyfrowej łączności radiowej TETRA. Podczas trwania zmagań strzeleckich na terenie łupkowskiej strzelnicy – zawodnicy i inni przybyli goście mieli okazję do zapoznania się z ofertą najnowszego asortymentu w zakresie sprzętu i rozwiązań technologicznych przeznaczonych do użytku dla służb mundurowych. Swoje stoisko posiadał radomski „Łucznik”, który zaprezentował bogaty wachlarz produkowanej przez siebie broni strzeleckiej, w tym swoje najnowsze konstrukcje – pistolet PR-15 Ragun i karabinek MSBS-5,56K. Przedstawiciele fabryki, panowie Krzysztof Stanicki i Sławomir Kacprzak profesjonalnie i ciekawie przedstawiali możliwości najnowszych osiągnięć swojej firmy – obiecali również, że za rok, dziesiąte jubileuszowe zawody Euroregionu Karpaty będą rozgrywane z wykorzystaniem wspomnianych, najnowszych modeli broni. Swoją ofertę przedstawiło Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego Maskpol – od dawna wspierającego łupkowskie zawody, które również ufundowało nagrody rzeczowe dla zwycięzców, a także firma Mactronic i Cenzin – prezentująca niezabijające konstrukcje miotaczy pocisków obezwładniających modelu Herstal FN 303 i 303P, z działaniem których mieli okazję zapoznać się przedstawiciele Służby Więziennej.

W wyniku dwudniowych zmagań najlepszą drużyną męską IX Międzynarodowych Zawodów Strzeleckich Służb Mundurowych Euroregionu Karpaty – „Łupkowskie Strzelby” 2015 okazali się funkcjonariusze z ZK w Łupkowie. Drugie miejsce zajęli zawodnicy z LOK w Przemyślu – KS Twierdza, natomiast na trzecim miejscu uplasowali się funkcjonariusze ze Lwowskiego Uniwersytetu MSW. Wśród drużyn żeńskich na pierwszym miejscu zawody ukończyły funkcjonariuszki z Lwowskiego Uniwersytetu MSW. Drugie w kolejności były panie z Nadleśnictwa w Komańczy, natomiast trzecie miejsce zajęły funkcjonariuszki z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu. Indywidualnie, pierwszą lokatę w zawodach w kategorii męskiej zdobył Piotr Warszakowski, reprezentujący LOK w Przemyślu – KS Twierdza. Wśród pań najlepszym strzelcem okazała się Karolina Stankowska, zawodniczka Nadleśnictwa w Komańczy. Obie specjalne nagrody, ufundowane przez Fabrykę Broni „Łucznik” Radom i Firmę Motorola Solutions, dla najlepszych strzelców w konkurencji pistoletu centralnego zapłonu kobiet i mężczyzn zdobyli funkcjonariusze BOSG w Przemyślu.

Zwycięzcy konkurencji indywidualnych i drużynowych zostali uhonorowani okolicznościowymi dyplomami, pucharami i nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez organizatorów zawodów oraz przez firmy wystawiające asortyment w zakresie sprzętu dla służb mundurowych. Wręczali je ppłk Marek Grabek – Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie oraz gospodarz zawodów, Dyrektor ZK w Łupkowie – mjr Jerzy Bassa. Podczas uroczystego zakończenia imprezy ppłk Marek Grabek podziękował wszystkim zawodnikom zawodów za zaprezentowanie sportowej rywalizacji w duchu fair-play oraz odniósł się z uznaniem do ich wysokiego poziomu wyszkolenia strzeleckiego, co w jego opinii ma niewątpliwie znaczący wpływ na profesjonalny poziom realizacji przez tych funkcjonariuszy zadań służbowych w formacjach, w których na co dzień pełnią swoją trudną i odpowiedzialną służbę.

Jak podkreślają wszyscy zawodnicy „Łupkowskich Strzelb”, będący na co dzień funkcjonariuszami wielu służb mundurowych Euroregionu Karpaty – to nie wyniki końcowe stanowią o sile tej imprezy, ponieważ dużo ważniejsze są nawiązane i zacieśniane od wielu lat znajomości pomiędzy jej uczestnikami. W dobie wspólnej Europy i zacierających się granic służba w rejonie przygranicznym nabiera międzynarodowego wymiaru. Wielu z obecnych na zawodach funkcjonariuszy niejednokrotnie już doświadczyło osobiście tego, że dużo łatwiej jest podołać wielu trudnym zadaniom, gdy po drugiej stronie granicy jest ktoś kogo się zna osobiście i wtedy na pewno można liczyć na jego pomoc.

tekst: mjr Henryk Antoniewicz, oficer prasowy ZK w Łupkowie
zdjęcia: mjr Jarosław Wójtowicz, mjr Henryk Antoniewicz
źródło: ZK w Łupkowie

29-06-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)