REKLAMA
REKLAMA

Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „Sanok 2015” rozstrzygnięty

SANOK / PODKARPACIE. Znamy laureatów VII Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Sanok 2015”. I nagrodę otrzymał Maciej Zimka, II Paweł Łukowiec, a III Krzysztof Naklicki i zwycięzca Maciej Zimka.

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Sanoku od wielu lat jest organizatorem wielkich, uznanych już w Polsce imprez, jak Międzynarodowe Spotkania Akordeonowe czy Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic”.

Co dwa lata odbywa się konkurs bez udziału publiczności, ale za to o specjalnym znaczeniu, inny od wszystkich, o ogromnej wadze dla akordeonistyki polskiej i jedyny w naszym kraju. VII Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „Sanok 2015” przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Forma konkursu pobudza młodych kompozytorów do wzbogacania oryginalnej polskiej literatury akordeonowej. Na tegoroczny Konkurs napłynęło 10 prac, co jest dużą ilością, a laureatami zostały kompozycje utalentowanych polskich twórców: I nagrodę w wysokości 600 euro za pracę „Between Paths” otrzymał Maciej Zimka, doktorant z Akademii Muzycznej w Krakowie. II nagrodę i 400 euro otrzymał Paweł Łukowiec za pracę „Fractal structures for accordion”, natomiast III nagrodę i 250 euro otrzymały dwie prace: „Kopciuszek, bajka muzyczna w dziesięciu obrazkach” i „Sonata na akordeon”, których autorami są Krzysztof Naklicki i Maciej Zimka. Wyróżniony został również Michał Lazar za pracę „Cztery melodie kaszubskie”.

Prace oceniało jury w składzie: prof. Bogdan Dowlasz – przewodniczący jury, prof. Wołodymir Runczak, prof. Ricardas Sviackewicius, dr Tomasz Tarnawczyk oraz prof. ośw. Andrzej Smolik – sekretarz jury.

Nagrodzone kompozycje zostaną również wykonane oraz nagrane w trakcie XIX Międzynarodowych Spotkań Akordeonowych „Sanok 2016” w kwietniu przyszłego roku, a także wydane drukiem przez wydawnictwo „Astra” w Łodzi – tak rozbudowana promocja laureatów jest ewenementem w skali światowej.

Współorganizatorami konkursu były: Sanockie Towarzystwo Muzyczne, Społeczna Szkoła Muzyczna II st., zaś głównym sponsorem: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. w Warszawie oraz Gmina Miasta Sanoka.

maciej zimka

źródło: materiały nadesłane

03-07-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)