REKLAMA
REKLAMA

Migające diody i maty antypoślizgowe. Czy w Sanoku powstaną aktywne przejścia? (FILM)

SANOK / PODKARPACIE. O tym, że przejścia dla pieszych na ulicy Lipińskiego, czy Krakowskiej nie należą do najbezpieczniejszych, nie trzeba nikogo przekonywać. Tu z pomocą przychodzi organizowany przez Fundację PZU konkurs ,,Aktywne przejścia”.

W ramach konkursu zarządcy dróg mogą zgłaszać swoje miejscowości do konkursu. W Sanoku pojawił się w związku z tym dylemat, ponieważ nie wiadomo było, które przejście jest bardziej niebezpieczne: to na ulicy Lipińskiego, czy może na ulicy Krakowskiej.

Trwają jeszcze konsultacje z policją. Kiedy zostanie wybrane przejście, które zgłosimy do konkursu, od razu o tym poinformujemy – słyszymy w Urzędzie Miasta.

Tylko na naszym portalu w przeciągu ostatniego pół roku opublikowaliśmy siedem artykułów ze wszystkich zdarzeń drogowych, które miały miejsce na ulicy Lipińskiego. Ulica Krakowska zajmuje drugie miejsce z pięcioma zdarzeniami drogowymi. W statystyki naszego portalu wliczyliśmy także zderzenia samochodów oraz przekroczenia prędkości. Tych drugich więcej było na ulicy Krakowskiej. W zderzeniach zaś przoduje Lipińskiego.

W drugim etapie konkursu w dniach od 1 do 28 września mieszkańcy oddawać będą głosy na wybrane przez siebie lokalizację. Po zakończonym głosowaniu Fundacja wybuduje 20 aktywnych przejść, zwiększających bezpieczeństwo pieszych.

Na czym polegają ,,aktywne przejścia”?
Pasy wyposażone są w ,,kocie oczka”, czyli cztery diody LED umieszczone na jezdni. Ich zadaniem jest podświetlanie przejścia oraz wyznaczenie kierowcy miejsca, w którym powinien się zatrzymać. Tuż przed przejściem umieszczona jest mata antypoślizgowa, która ma skracać drogę hamowania. Dodatkowo miejsca te wyposażone są w czujniki i diody wykrywające ruch pieszych zbliżających się do pasów. Mają one informować o tym kierowcę poprzez uruchomienie pulsujących diod.

 

Zobacz także: SANOK: Niebezpieczna Lipińskiego znów w centrum uwagi. Niewidoczne przejścia dla pieszych (FILM)

źródło: Fundacja PZU
youtube.com/Grupa PZU

31-07-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)