REKLAMA
REKLAMA

Modlitwa w 10. rocznicę tragicznego spływu Sanem (ZDJĘCIA)

TREPCZA. Aby trafić pod pamiątkowy krzyż „Ofiarom Sanu” trzeba z głównej drogi na Mrzygłód skręcić w prawo do Oczyszczalni Ścieków, a następnie obok wału kierować się na lewo polną drogą prowadzącą wzdłuż rzeki w kierunku Stacji Ujęcia Wody.

Spośród tragedii na wodach śródlądowych ta na Sanie z końca kwietnia 2005 roku zaliczana jest do największych w powojennej historii Polski. Tragiczny spływ pochłonął życie 5 nauczycielek z Kielc i młodego flisaka z Łodziny. Do tej pory niektórzy uczestnicy feralnej wycieczki boją się powrócić nad rzekę, która mimo upływu lat „po nocach im się śni”.

trepcza3
Pierwsza rocznica tragedii zgromadziła nad Sanem setki ludzi uczestniczących w modlitwie za ofiary niepokornej rzeki. Oprócz mieszkańców Trepczy, Sanoka i okolicznych miejscowości zjawili się przedstawiciele licznych służb ratunkowych, na czele ze strażakami z państwowej i ochotniczych straży pożarnych. Po ostatniej wojnie akurat w tym miejscu, gdzie stanął pamiątkowy krzyż San zbierał najbardziej obfite żniwo wśród młodych ludzi beztrosko tu wypoczywających.  Obok osób pełnoletnich w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku znaleźli się dwaj bracia – nastoletni chłopcy z Grabownicy. Tylko nieme wody dumnie płynącej rzeki mogłyby opowiedzieć wszystkie te tragiczne historie…

trepcza4

Krzyż i pamiątkowa tablica zachęcają do modlitewnej pamięci o ofiarach i jednocześnie wzywają do włączenia wyobraźni podczas wypoczynku nad rzeką. Koło ratunkowe wpisane w krzyż z dwu wioseł mówi odwiedzającym to miejsce więcej niż niejedna ostrzegawcza tabliczka. Cytat biblijny z „Pieśni nad Pieśniami” wlewa nadzieję w serca tych, którzy utracili najbliższych, bo „miłość mocniejsza jest niż śmierć”. Powstała kilka lat temu rzeczna przystań „TREPCZA” umożliwia bezpieczny odpoczynek również uczestnikom spływów na Sanie i stwarza dla nich okazję do osobistej zadumy i modlitwy. W ostatnią niedzielę kwietnia br. planowane jest spotkanie nad Sanem w 10 rocznicę tragedii.

trepcza1

AS
materiał nadesłany

13-03-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)