REKLAMA
REKLAMA

Muzyka łagodzi obyczaje. Studenci PWSZ zaśpiewali dla osadzonych (ZDJĘCIA)

ŁUPKÓW / PODKARPACIE. Kilkudziesięciu więźniów z ZK w Łupkowie miało możliwość obejrzenia recitalu scenicznego w wykonaniu studentów Zakładu Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuki Muzycznej PWSZ im. Jana Grodka w Sanoku.

20 maja plac spacerowy Zakładu Karnego w Łupkowie rozbrzmiewał dźwiękami różnorodnych gatunków muzyki w wykonaniu studentów Zakład Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuki Muzycznej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku. Studentów oklaskiwała zgromadzona tam nietypowa, dotychczas nieznana im publiczność, składająca się ze skazanych i nadzorujących ich funkcjonariuszy Służby Więziennej. W bogatym i różnorodnym programie koncertu znalazło się wiele gatunków muzyki – od ludowej po różne kategorie rozrywkowej, m.in. soul, pop, blues, a nawet heavy metal.

Zgromadzona widownia z prawdziwym podziwem słuchała zespołu ludowego, solistów oraz piękne duety, tercety i kwartety wokalne z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego w wykonaniu utalentowanych studentów w nw. składzie; Sławomir Duplaga, Zbigniew Duda, Piotr Wolwowicz, Joanna Wójcik, Zuzanna Gorzkowska, Wioletta Potoczna, Nina Ulicka, Agnieszka Kortyna, Diana Rodzinka, Przemysław Wilusz, Rafał Przystarz, Bartłomiej Pietrzak, Jakub Drwięga, Natalia Niedziela, Joanna Opaluch oraz Michał Winnicki. Studenci pokazali swoje umiejętności artystyczne i organizacyjne, które nabyli podczas edukacji w sanockiej uczelni.

W ocenie towarzyszących studentom pań wykładowczyń PWSZ im. Jana Grodka w Sanoku – dr Iwony Bodziak, kierownik Zakładu Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuki Muzycznej oraz mgr Zofii Kielar – wszyscy pozytywnie zdali ten egzamin praktyczny.

Oddziaływania penitencjarne prowadzone wobec skazanych, mające na celu wdrażanie ich do stałego kontaktu z „żywą” kulturą, są równie ważnym elementem prowadzonych przedsięwzięć resocjalizacyjnych, takich jak choćby praca, nauka, dyscyplina, profilaktyka uzależnień, programy psychokorekcyjne, itp., które polskie zakłady karne realizują codziennie wobec osób pozbawionych wolności. Udział więźniów w przedstawieniach artystycznych, organizowanych dla nich na terenie jednostek penitencjarnych realizuje taki postulat i uwzględniania w oddziaływaniu na skazanych szczególną rolę zajęć kulturalno – oświatowych jako czynnika kreującego, a następnie podtrzymującego ich kontakt z utraconym światem zewnętrznym.

Spora część populacji więziennej wywodzi się ze środowisk zaniedbanych, nieprzejawiających żadnego zainteresowania uczestnictwem w życiu kulturalnym. Wskazane jest więc powszechne dążenie do tego, aby dla ww. grupy społecznej wartości wyższego rzędu stały się jedną z wielu potrzeb dnia codziennego. Zadanie to ma na celu rozbudzić u osób pozbawionych wolności humanistyczne doświadczanie dobra i piękna, a więc w pierwszym rzędzie tego, co kultura i sztuka niesie ze sobą najbardziej wartościowego. Powyższe ma na celu pobudzenie do uruchaminia u jej odbiorców pokładów uczuciowości wyższej, w której wartości etyczne i estetyczne wskazują pozytywne wzorce funkcjonowania jednostki ludzkiej w społeczeństwie, co powoduje, że oddziaływania takie istotnie wspierają proces, mający na celu poprawę sprawców przestępstw izolowanych w jednostkach penitencjarnych.

tekst i zdjęcia: mjr Henryk Antoniewicz,
oficer prasowy ZK w Łupkowie
źródło: ZK w Łupkowie

22-05-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)