REKLAMA
REKLAMA

Niespodzianki w I turze wyborów prezydenckich. Wyniki oceniają przedstawiciele lokalnych władz

SANOK / PODKARPACIE. Znamy sondażowe wyniki wyborów prezydenckich. Polacy zdecydowali, że odbędzie się II tura, w której zmierzą się Andrzej Duda z PiS (34,5%) i Bronisław Komorowski, kandydat PO (33,1%). Na trzecim miejscu uplasował się Paweł Kukiz (20,5%). Jak osiągnięte rezultaty oceniają samorządowcy?

Tadeusz_PioroTadeusz Pióro – burmistrz Sanoka.

Pierwsze wyniki wyborów prezydenckich są niespodzianką. Okazało się, że należy wykazywać ograniczone zaufanie do przedwyborczych prognoz. II tura będzie ciekawa, a o zwycięstwie mogą zadecydować głosy wyborców Pawła Kukiza (20,5%). Jestem zaskoczony tak wysokim poparciem dla tego kandydata. Jest to wyraźny sygnał, że młodzi obywatele, wkraczający w dorosłość nie maja zaufania do obecnie rządzących. Trzeba pamiętać, że przez następne dwa tygodnie, kolejna grupa Polaków nabędzie prawa wyborcze i w większości będą to osoby popierające system Kukiza. Mam nadzieję, że w dogrywce oddadzą oni głosy na Andrzeja Dudę.

Sebastian NiżnikSebastian Niżnik – radny Rady Powiatu Sanockiego, starosta sanocki w latach 2010-2014.

Spodziewałem się, że dojdzie do II tury i że wyniki dwóch głównych kandydatów będą do siebie zbliżone. Kampanie poprzedzające głosowanie były bardzo słabe. Brakowało w nich merytoryki, za to było dużo populizmu i pustych obietnic. Mówiono o sprawach, którymi prezydent się nie zajmuje. To wszystko sprawia, że przed dogrywką jest wiele niewiadomych. Realny wpływ na rządzenie państwem ma rząd, natomiast pełnienie funkcji prezydenta wymaga stabilizacji i spokoju. Nie jestem zaskoczony wynikiem Pawła Kukiza. Obecnie, populistyczne hasła są na topie w wielu krajach. Najprościej jest tworzyć rewolucję, a nie ewolucję. Swoją drogą, nie rozumiem postulatów typu: „idziemy rozwalić system”. Przecież za każdym eliminowanym systemem stoi inny.

j.zuba_Jerzy Zuba – radny Rady Powiatu Sanockiego.

Nie jestem zaskoczony dobrym wynikiem Andrzeja Dudy na terenie gminy Zagórz (49%), natomiast bardzo dobry rezultat Pawła Kukiza powinien być dla PiSu czytelną wskazówką, aby otworzyć się na młodych, którzy wniosą w naszą działalność powiew świeżości i obywatelskiego ducha.

 

r.k.2Roman Konieczny – starosta sanocki.

Wynik Andrzeja Dudy jest dla mnie niewielkim, miłym zaskoczeniem i bardzo dobrym prognostykiem na II turę wyborów. Niespodzianka to również rezultat osiągnięty przez Pawła Kukiza. W przypadku głosów oddawanych na tych dwóch kandydatów, Polacy opowiedzieli się za zmianami i rozbiciem skostniałej od wielu lat sytuacji politycznej. Jeśli chodzi o to, na kogo za dwa tygodnie zagłosują wyborcy Kukiza, każdy podejmie decyzję indywidualnie, ale spodziewam się, że większość trafi na konto Dudy, który jest moim faworytem od samego początku. Różnica procentowa w decydującym głosowaniu nie jest istotna. Ważne, kto będzie rządził przez następne pięć lat.

Grażyna BorekGrażyna Borek – wicewojewoda podkarpacki.

Nie jestem zaskoczona zwycięstwem Andrzeja Dudy. Rozważałam taką możliwość. Niewątpliwą niespodzianką jest natomiast wynik Pawła Kukiza. Swoje zadanie spełnił kandydat PSL Adam Jarubas (1,6%). Pokazał się, jest młody i prężny. Podczas kampanii objechał 3/4 kraju pociągając na sobą dużą grupę młodych, inteligentnych Polaków. Jego postawa i poglądy spodobały się wielu osobom o różnej orientacji politycznej. Mam nadzieję, że wkrótce zobaczymy go w strukturach rządowych. Jest osobą przyszłościową. Będzie naszym kandydatem w kolejnych wyborach.

Damian BiskupDamian Biskup – członek zarządu powiatu sanockiego.

Bardzo mnie ucieszył wynik wyborczy Andrzeja Dudy, który dla przypomnienia dodam jest kandydatem popieranym przez całą Zjednoczoną Prawicę. II tura to zupełnie nowe rozdanie, co najlepiej wiemy my sanoczanie, patrząc chociażby na ostatnie wybory na burmistrza naszego miasta. Czeka nas dwa tygodnie ciężkiej pracy. Nie jest dla mnie zaskoczeniem wysoki wynik Pawła Kukiza, który pokazuje w którą stronę narasta świadomość polityczna Polaków. Jest to sygnał dla partii politycznych, że należy jak najszybciej otworzyć się na młode pokolenie i rozhermetyzować skostniałe struktury.

11-05-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)